Līdz šim brīdim ceļu satiksmes noteikum paredzēja, ka ārpus apdzīvotām vietām transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt:
motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, vieglajiem automobiļiem, kā arī kravas automobiļiem, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 t, un autobusiem – 90 km/h;
automobiļiem un autobusiem, arī velkot piekabi, un kravas automobiļiem, kuru pilna masa pārsniedz 7,5 t, – 80 km/h.
Turpmāk CSN 101. punktā noteikts, ka ārpus apdzīvotām vietām visu transportlīdzekļu braukšanas ātrums nedrīkst pārsniegt 90 km/h. Izmaiņas vērstas uz atļautā braukšanas ātruma izlīdzināšanu ar mērķi sinhronizēt satiksmes plūsmu un mazināt apdzīšanas nepieciešamību.
Atgādināsim, ka apdzīšanas manevri bieži vien mēdz beigties ar nepatīkamās situācijām, kuras varēja vienkārši izbēgt neapdzenot kādus transportlīdzekļus.
Lasi vēl: Zaļā rulete no spinātiem: mans vīrs no sākuma skatījās uz to savādi, bet vēlāk viņam ļoti iegaršojās
Autovadītāju apdzīšanas manevri var būt b.ī.s.t..am.i., ja tie netiek veikti pareizi vai uzmanīgi. Šeit ir daži iemesli, kādēļ apdzīšanas manevri var būt b.ī.s.t.a.m.i:
Nepareiza novērtēšana: Ja autovadītājs nepareizi novērtē attālumu un ātrumu, kurš nepieciešams, lai droši apdzītu citu transportlīdzekli, tas var novest pie nepatikšanām.
Nepareiza redzamība: Ja autovadītājs nevar redzēt, vai ir pietiekami drošs laiks apdzīšanas manevram, tas var radīt situāciju, kurā apdzīšana var būt b.ī.s..t.a.m.a..
Nepareiza manevrēšana: Nepareizi izvēlēta brīža vai traucējumu dēļ apdzīšanas laikā veiktās manevras var izraisīt neprognozējamus rezultātus.
Situācijas mainīšanās: Situācijas uz ceļiem var ātri mainīties, un citi transportlīdzekļi var veikt negaidītus manevrus, kas padara apdzīšanas manevrus riskantus.
Esi vērīgs! Sargā sevi!