Starptautiskā Valūtas fonda vadītāja paziņo, ka Eiropa ASV acīs izskatās kā “ideju lielveikals”

Starptautiskā Valūtas fonda (SVF)  izpilddirektore Kristalīna Georgijeva sacīja, ka Eiropas ekonomiskie rādītāji nostiprinās un inflācija nepārprotami samazinās, ziņo CNBC.

Starptautiskā Valūtas fonda vadītāja aicināja Eiropu pilnībā izmantot tās novērtētā vienotā tirgus potenciālu, paužot nožēlu par situāciju, ko viņa raksturoja kā tādu, kas liek reģionam izskatīties pēc “ideju lielveikalam” ASV acīs.

Sazinoties ar CNBC raidījumu “Karen Tso”, SVF izpilddirektore Kristalīna Georgijeva sacīja, ka Eiropas ekonomiskie rādītāji nostiprinās un inflācija nepārprotami samazinās.

Georgijeva sacīja, ka SVF novērotais patēriņa pieaugums un Eiropas Centrālās bankas gaidāmā procentu likmju samazināšana ir labas ziņas investīcijām euro zonā. Viņa sacīja, ka tas veicinās 20 dalībvalstu bloka ekonomikas rādītājus.

“Mēs nākam ar šīm relatīvi labajām ziņām un brīdinājumu: Eirozonai nav laika, lai nekoncentrētos uz produktivitāti,” teica Georgieva.

“Tas nozīmē divas lietas. Pirmkārt, pilnībā izmantot vienotā tirgus potenciālu. Tas vēl nav sasniegts. Mēs vēlamies redzēt lielāku darba tirgus elastību Eiropā, mēs vēlamies redzēt [finanšu tirgu] padziļināšanu, to integrāciju [un] mēs vēlamies redzēt banku savienību, kapitāla savienību,” viņa turpināja.

“Otrkārt, mēs vēlamies, lai daudz lielāka uzmanība tiktu pievērsta inovācijām, ieguldījumiem [pētniecībā un attīstībā], lai Eiropā būtu iespējams īstenot uzņēmējdarbību, kas balstīta uz inovācijām. Šobrīd Eiropa izskatās kā ideju lielveikals Amerikas Savienotajām Valstīm,” teica Georgieva.

“Daudz kas no tā, kas tiek izgudrots šeit, galu galā kļūst komerciāli dzīvotspējīgs un apjomīgs tur, un, ja paskatās uz galveno šķērsli? 27 valstis vēl nav integrētas vienotajā tirgū.”

 

ASV produktivitātes atšķirība

Eiropas Savienības vienotā tirgus mērķis ir garantēt neierobežotu preču, kapitāla, pakalpojumu un darbaspēka apriti visā teritorijā.

Pirms vairāk nekā 30 gadiem izveidotais vienotais tirgus ir paredzēts, lai ES pilsoņi varētu dzīvot un strādāt visā ES teritorijā un lai patērētājiem nodrošinātu plašāku augstas kvalitātes pakalpojumu un produktu klāstu.

SVF uzskata, ka dziļāka vienotā tirgus integrācija varētu vēl vairāk veicināt reģiona ekonomikas izaugsmi.

Maijā Vašingtonā bāzētais institūts savā blogā rakstīja, ka 2023. gadā publicētajā SVF ziņojumā lēsts, ka, samazinot atlikušos šķēršļus vienotajam preču un pakalpojumu tirgum par 10 %, ilgtermiņā Eiropas ražošanas apjomu varētu palielināt pat par 7 procentu punktiem.

“Euro zona tagad koncentrējas uz svarīgiem nākotnes jautājumiem. Viens no tiem ir, pirmkārt, kā paaugstināt ražīgumu līdz tādam pašam līmenim kā konkurentiem, jo īpaši ASV,” sacīja Georgieva.

SVF vadītāja pastiprināja fonda izaugsmes prognozes attiecībā uz eiro zonu, norādot, ka 2024. gadā bloka izaugsmes temps būs 0,8 %, salīdzinot ar 0,4 % 2023. gadā, un nākamgad tas palielināsies par 1,5 %.

 

Leave a Comment