Rīgā pirmo reizi norisinās Starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas ekspertu forums

2022.gada 17.augustā Ārlietu ministrijā pirmo reizi norisinājās Starptautiskajās organizācijās strādājošo Latvijas profesionāļu forums.

Forums pulcēja vairāk nekā 80 dažādās starptautiskajās organizācijās strādājošus Latvijas ekspertus, tajā skaitā NATO, ANO, OECD, Pasaules Veselības organizācijā (PVO), Eiropas Parlamentā, Eiropas Komisijā.

Forumu atklāja Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica, akcentējot, ka forums pirmo reizi tik plašā mērā ir sapulcējis starptautiskajās organizācijas strādājošos Latvijas profesionāļus. “Daļa no dalībniekiem ir Latvijā labi zināmi eksperti. Vienlaikus ir vērtīgi, ka daudzus ieraugām pirmo reizi. Tādejādi izdodas paplašināt to profesionāļu loku, kuri ir gatavi iesaistīties sadarbības tīklojumā,” sacīja parlamentārā sekretāre.

Z. Kalniņa-Lukaševica uzsvēra, ka mērķis jau ilgstoši ir bijis satikt Latvijas profesionāļus, kuri strādā starptautiskās organizācijās dažādās pasaules valstīs, lai veidotu mērķtiecīgu un sistemātisku sadarbību gan zināšanu apmaiņai un kontaktiem Latvijas interešu virzīšanai starptautiski, gan sniegtu nepieciešamo atbalstu Latvijas pārstāvju karjeras virzībai.

Darbs forumā norisinājās sesijās un apaļā galda diskusiju formātos. Pirmā apaļā galda diskusija bija par ārlietām, aizsardzību un krīžu noturību, otrā – par ekonomiku, finansēm un labbūtību, savukārt trešās diskusijas temats bija tiesiskums, pārvaldība, sabiedrība.

Diskusijās piedalījās dažādi augsta līmeņa eksperti, tostarp NATO ģenerālsekretāra vietniece publiskās diplomātijas jautājumos Baiba Braže, Eiropas Komisijas ģenerālsekretāre Ilze Juhansone, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja izpildvietnieka Valda Dombrovska kabineta vadītāja vietniece Žaneta Vegnere, Starptautiskajā tiesību komisijā ievēlētais Londonas Universitātes koledžas asociētais profesors Mārtiņš Paparinskis un citi.

Forumā piedalījās arī Latvijas vēstnieki starptautiskajās organizācijās – Andrejs Pildegovičs, Bahtijors Hasans, Katrīna Kaktiņa, kā arī speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele.

Pasākumā tika prezentēts Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījuma centra (LU DMPC) jaunākais pētījums “Latvijas profesionāļu iesaiste diasporas diplomātijā un tīklojuma diplomātijas potenciāls”.

Pētījuma līdzautore LU asociētā profesore Baiba Bela uzsvēra, ka ir sistemātiski jāstrādā, lai sadarbība un iesaiste diasporas diplomātijā būtu veiksmīga. Tika atzīmēts, ka starptautiskajās organizācijās strādājošie profesionāļi var sniegt būtisku ieguldījumu ne tikai valsts pārvaldē, bet arī citās nozarēs, piemēram, izglītībā un pētniecībā.

Z. Kalniņa-Lukaševica atzīmēja, ka pētījums ir vērtīgs un devis ļoti labas atziņas: “Ir izdevies aptaujāt 177 starptautiskajās organizācijās strādājošos Latvijas profesionāļus, no kuriem 87% ir pauduši pozitīvu vērtējumu par iniciatīvu un norādījuši, ka vēlētos nākotnē sadarboties ar Latvijas pārstāvjiem. Turklāt, trīs ceturtdaļas aptaujāto kā galveno motivāciju vai ieguvumu sadarbībai norādīja iespēju palīdzēt un atbalstīt Latvijas attīstību. Tas parāda šī kopuma milzīgo spēku – prioritāte ir dot un palīdzēt Latvijai!”

Foruma mērķis ir stiprināt pastāvīgu neformālo sadarbību starp Latvijā un starptautiskajās organizācijās strādājošiem profesionāļiem, kā arī pārrunāt Latvijas attīstības un ārpolitikas prioritātes. Diasporas profesionāļu tīklošanās ir svarīga valsts tēla veidošanā, tādēļ Ārlietu ministrija jau 2007.gadā tā rīkoja konferenci par Latvijas iespējām starptautiskajās organizācijās.

Forumu rīko Latvijas Ārlietu ministrija, Pasaules Brīvo latviešu apvienība, Valsts prezidenta kanceleja, Valsts kanceleja un biedrība “Ekonomiskā sadarbība un investīcijas Latvijai” (#esiLV). Foruma atklāšanas sesijā no organizatoru puses piedalījās Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis, Valsts Kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis un biedrības #esiLV vadītāja Elīna Pinto.

Pasākuma atklāšana un divas darba sesijas tika pārraidītas tiešraidē Ārlietu ministrijas mājaslapā, Facebook un Twitter un Diaspora LV Facebook lapā.

Foruma noslēguma sesija pēc Valsts prezidenta Egila Levita ielūguma noritēs Rīgas pilī, kur paredzēts izvirzīt prioritātes un pieturpunktus turpmākajam kopdarbam.

Leave a Comment