Papriku stādīšana soli pa solim – ko darīt, lai iegūtu bagātīgu ražu


Foto – ekrānuzņēmums
Pipari, paprika – tā ir dārzeņu kultūra, kas prasa noteiktus apstākļus veiksmīgai audzēšanai. Ir dažas nianses, kuras būtu jāievēro

Lai iegūtu labu ražu, ir jāzina, kad un kā stādīt stādus, cik dziļi tos ievietot augsnē un kādus mēslojumus izmantot, lai nodrošinātu veselīgu augu augšanu. Tāpat svarīgi ir ņemt vērā kultūru kaimiņattiecības – ne visi dārzeņi labi aug blakus pipariem.

Galvenie noteikumi piparu stādīšanā

Pipari un paprika, kā siltumu mīloši augi, dažos reģionos var tikt audzēti tikai no stādiem. Panākumi šajā jomā ir atkarīgi no pareizas stādu sagatavošanas un optimāla stādīšanas laika izvēles.

Kad jāstāda? Atklātā augsnē vajadzētu stādīt tikai tad, kad beidzas pavasara salnu risks – parasti tas notiek maija vidū līdz jūnija sākumam. Ja vēlaties ražu iegūt agrāk, var apsvērt piparu audzēšanu zem seguma – piemēram, plēves siltumnīcā vai siltumnīcā ar karkasu.

Šādā gadījumā stādīšanu var veikt jau aprīlī, bet, ja ir apkure, tad pat martā. Taču tad obligāti jānodrošina papildu apgaismojums augiem.


Foto – ekrānuzņēmums

Stādi ir gatavi stādīšanai pastāvīgā vietā, kad tiem ir vismaz 6–8 labi attīstītas lapas un augstums sasniedz apmēram 15–20 cm. Stādu sagatavošana sākas februārī vai martā – nepieciešams iesēt sēklas traukos un novietot tās siltā, saulainā vietā. Viens no būtiskākajiem posmiem stādu audzēšanā ir to rūdīšana.

Aptuveni divas nedēļas pirms paredzētās izstādīšanas atklātā laukā jāsāk pakāpeniski pieradināt stādus pie ārējiem apstākļiem. Katru dienu tie jāiznes svaigā gaisā, sākot ar dažām minūtēm un pakāpeniski pagarinot uzturēšanās laiku ārā.

Kā iestādīt augsnē

Pārstādot augsnē, jāņem vērā vairāki svarīgi aspekti, kas nodrošinās veiksmīgu augšanu un ražošanu: vispirms jāizvēlas saulaina un no vēja pasargāta vieta. Augsnei jābūt auglīgai, labi drenētai un ar vāju skābumu (pH 6,0–6,8).

Lai uzlabotu augsnes struktūru un bagātinātu to ar barības vielām, ieteicams pievienot kompostu vai labi sadalījušos kūtsmēslus. Attālums starp augiem – 30–40 cm, starp rindām – 50–60 cm, lai nodrošinātu pietiekamu vietu sakņu sistēmas attīstībai. Stādot stādus, tie jāievieto augsnē tādā pašā dziļumā, kādā tie auga podiņā. No pārāk dziļas stādīšanas jāizvairās – tas var izraisīt sakņu puvi.


Foto – ekrānuzņēmums

Ko ielikt bedrītē stādot

Lai augiem nodrošinātu labu sākumu, pirms stādīšanas bedrītē jāieliek vairāki komponenti: sauja komposta vai kūtsmēslu – nodrošina augus ar nepieciešamajām barības vielām. Jāatceras, ka kūtsmēsliem jābūt pilnībā sadalījušiem vai granulētā veidā, ko var iegādāties dārzkopības veikalos.

Ēdamkarote koksnes pelnu – satur kāliju, kas veicina ražošanu. Pelni rūpīgi jāsajauc ar augsni. Koksnes pelni ir vērtīgs papildinājums arī tad, kad pārrok dārzu – tie bagātina zemi ar kāliju, uzlabo struktūru, regulē skābuma līmeni un pasargā augus no dažām problēmām.

Lasi vēl: Ko darīt ar narcisēm pēc ziedēšanas – soli pa solim instrukcija

Nestādiet piparus blakus šiem augiem

Ne visi augi spēj mierīgi līdzās pastāvēt ar pipariem un papriku. Jāizvairās no to stādīšanas blakus kāpostiem, ziedkāpostiem, brokoļiem un pākšaugiem – tie var konkurēt par barības vielām un negatīvi ietekmēt piparu attīstību.


Foto – ekrānuzņēmums

Toties pipari labi sadzīvo ar tomātiem, baziliku un oregano – šie augi ne tikai pasargā piparus no kaitēkļiem, bet arī uzlabo to garšas īpašības.

Kāpēc nepieciešams mulčēt

Tie ir jutīgi pret krasām augsnes temperatūras svārstībām, tāpēc ieteicams izmantot mulčēšanu. Tam var izmantot salmus, skaidu mulču, mizu, pļauto zāli vai agro tīklu.

Mulča pilda vairākas svarīgas funkcijas: saglabā mitrumu, kavē nezāļu augšanu un stabilizē augsnes temperatūru. Šie faktori ir būtiski piparu trauslajām saknēm, nodrošinot to veselīgu attīstību.