Lūk, kā var patstāvīgi, bez ārsta palīdzības atšifrēt asins analīžu rezultātus

Šīs ir ļoti noderīgas zināšanas.

Ja jums nav medicīniskās izglītības, jums varētu būt visai pagrūti tikt galā ar asins analīžu atbildes atšifrēšanu. Tās ir domātas ārstam, nevis pacientam, un tas ir ārsta uzdevums, saprast to, kas ir rakstīts analīžu rezultātu lapiņā.

Tomēr nekad nenāks par ļaunu gūt vismaz vispārīgo priekšstatu par to, ko īsti nozīmē dažādi apzīmējumi un cipari asins analīžu atbildēs. Vismaz tie, ko ārsts būs īpaši izcēlis vai atzīmējis.

Dakteris Andrejs Laslavs stāsta,kā pareizi saprast asins analīžu rezultātus:

Hemoglobīns (Hb)

Tā ir saliktā olbaltumviela, kas ir svarīgāka eritrocītu sastāvdaļa, un tā galvenā funkcija ir skābekļa piegāde no plaušām pie pārējiem audiem un CO2 izvadīšana.

Norma: vīriešiem – 130-160g/l, sievietēm – 120-140g/l.

Ja hemoglobīns ir pazemināts, tas norāda uz iespējamu mazasinību vai lielu asins zudumu, bet pārāk paaugstināts hemoglobīna līmenis norāda uz organisma atūdeņošanos, asins slimībām un dažiem sirds mazspējas paveidiem.

Eritrocīti

Asins ķermenīši, kas satur hemoglobīnu.

Norma: vīriešiem – 4,0-5,1 x 1012 šūnas/l, sievietēm – 3,7-4,7 x 1012 š/l.

Veseliem cilvēkiem paaugstināts eritrocītu daudzums var tikt novērots, atrodoties lielā augstumā, kalnos. Taču parasti tas liecina par iespējamām bronhu, plaušu, nieru, aknu vai sirds saslimšanām.

Nepietiekams eritrocītu daudzums liecina par mazasinību (anēmiju), lielu asins zudumu un hroniskiem iekaisuma procesiem. Reizēm tas parādās grūtniecības vēlīnajos posmos.

Leikocīti

Baltie asins ķermenīši, ko ražo kaulu smadzenes un limfmezgli, un kas kalpo organisma aizsardzībai pret toksīniem, vīrusiem un baktērijām.

Norma: 4,0-9,0 x 109 šūnu/l.

Paaugstināts leikocītu daudzums norāda uz iekaisumu vai bakteriālo infekciju organismā. Gadās, ka leikocītu līmenis pieaug spēcīga stresa, fiziskās piepūles vai grūtniecības laikā.

Vīrusu saslimšanas, analģētiķu (pretsāpju līdzekļu) un pretkrampju līdzekļu lietošana izraisa leikocītu daudzuma samazināšanos.

Trombocīti

Šūnas, kas ir atbildīgas par asinsreces funkciju.

Norma: 180 – 320 x 109 šūnu/l.

Paaugstināts trombocītu daudzums var liecināt par tuberkulozi, čūlaino kolītu vai aknu cirozi.

Pazemināts trombocītu daudzums rodas pārmērīgas alkohola lietošanas gadījumā vai saindējoties ar smagajiem metāliem, arī asins slimību, nieru mazspējas, aknu un liesas darbības traucējumu gadījumos, kā arī hormonālo traucējumu gadījumos.

Turpinājumu lasiet nākošajā lapā

loading...

Leave a Comment