Ceļu satiksmes tiesību normas turpina piedzīvot nozīmīgas izmaiņas, skaidrojot un papildinot pārkāpumu sodīšanas procedūras. Jaunie noteikumi precizē sodīšanas biežumu par ilgstošiem pārkāpumiem, kurus fiksē ar tehniskiem līdzekļiem, nenovēršot transportlīdzekli. Ilgstoša pārkāpuma gadījumā, kas tiek vairākkārtīgi konstatēts ar tehniskiem līdzekļiem, piemēros sodu vienreiz 24 stundu laikā.
Tas ir tikai sākums jaunajai sodīšanas pieejai. Ja pārkāpums tiek reģistrēts ar tehnisku līdzekli, neapturot transportlīdzekli, informācija par notikušo tieši un bez kavēšanās tiks nosūtīta transportlīdzekļa īpašniekam elektroniskā veidā. Ministru kabinets nosakīs precīzu kārtību, kā šī informācija tiks paziņota transportlīdzekļa īpašniekam.
Ja šo normu iepriekšēji piemērotā Administratīvās atbildības likuma norma paredzējusi transportlīdzekļa vadīšanas tiesību izmantošanas apturēšanu, sodu piemēros naudas formā, kas var svārstīties no 280 līdz 700 eiro. Šis sods ir plānots tikt piemērotam transportlīdzekļa vadītājam kā alternatīva iepriekšējai tiesību izmantošanas apturēšanai.
Jaunie noteikumi arī skar traucējumu radīšanu apdzenošā transportlīdzekļa vadītājam, kas izpaužas ar braukšanas ātruma palielināšanu vai braukšanas trajektorijas maiņu. Šajā gadījumā naudas sods, kas var tikt piemērots transportlīdzekļa vadītājam, tiks paaugstināts no 40 līdz 55 eiro, veicinot lielāku disciplīnu un atbildību ceļu satiksmē. Šie jaunie tiesību akti ir vērsti uz efektīvu un stingru ceļu satiksmes regulējumu, ar mērķi uzlabot drošību uz ceļiem un samazināt pārkāpumu skaitu.
Ceļu satiksmes regulējumi piedzīvo nozīmīgas izmaiņas, kurās tiek precizētas dažādas jomas, lai nodrošinātu drošāku un efektīvāku ceļu satiksmi. Viens no svarīgajiem grozījumiem attiecas uz apdzīšanu regulējamos un neregulējamos krustojumos, nosakot, ka gadījumos, kad transportlīdzekļa vadītājs apdzen citu ceļu dalībnieku uz galvenā ceļa attiecībā pret šķērsojamo ceļu, piemērojamais naudas sods tiks paaugstināts no 40 līdz 55 eiro. Šī pasākuma mērķis ir veicināt atbildīgu braukšanu un samazināt risku ceļu satiksmē.
Turklāt jaunie noteikumi paredz naudas sodu 30 eiro apmērā par transportlīdzekļa stāvēšanu vietās, kur nav iespējams piebraukt, nepārkāpjot ceļu satiksmes noteikumu prasības. Šī soda norma ir ieviesta, lai veicinātu pareizu transportlīdzekļa novietošanu un tādējādi nodrošinātu labāku ceļu satiksmes plūsmu.
Tālākajos grozījumos tiek skarts jautājums par dokumentiem, kas jābūt pieejamiem transportlīdzekļa vadītājam. Ieviests ir jaunais jēdziens “transportlīdzekļu vadītāji”, kas saskaņos prasības par nepieciešamajiem dokumentiem, pievēršot uzmanību visiem transportlīdzekļu veidiem.
Papildus tam, grozījumi precizē situācijas, kad transportlīdzeklis tiek pārvietots piespiedu kārtā, ieskaitot to, ka tas var notikt arī speciālā stāvvietā, pat ja stāvēšanas noteikumi ir pārkāpti uz ātrgaitas ceļa. Turklāt, ja transportlīdzeklis tiek pārvietots piespiedu kārtā un vadītājs nav klāt, transportlīdzeklis tiek novietots stāvēšanai.
Grozījumi neaprobežojas tikai ar fīziskiem transportlīdzekļiem – tie attiecas arī uz elektroskrejriteņiem. Precizēta elektroskrejriteņa definīcija, ierobežojot tā jaudu un ātrumu, un tādējādi arī šo transportlīdzekļu drošību un pareizu izmantošanu ceļu satiksmē.
Lasi arī: Swedbank nekavējoties izplata paziņojumu par klientu maksājumu nosūtīšanu uz citām bankām
Saeimas nesanāca piekrist Satiksmes ministrijas priekšlikumam ieviest brīdinājumu vai nelielu naudas sodu par atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu noteiktos gadījumos. Tas nozīmē, ka pašreizējais brīdinājumu piemērošanas princips paliek spēkā attiecībā uz šo pārkāpumu, nenosakot šādai pārkāpumu kategorijai stingrāku sodu. Iekšlietu ministrija atsaucis iepriekš Saeimas Juridiskajā komisijā neatbalstītos priekšlikumus, kas attiecas uz atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu no sešiem līdz 10 kilometriem stundā ar dažādiem transportlīdzekļiem.