Labklājības ministrija grib celt naudas pabalstus šīs kategorijas iedzīvotājiem – kad varēs saņemt?

Labklājības ministrija grib celt naudas pabalstus šīs kategorijas iedzīvotājiem. Šie plāni budžetā prasītu 35 līdz 41 miljonu eiro.

Interesanti fakti: Atgādināsim, kādi bija pabalsti tālajā 2005.gadā

Šis ir materiāls no 2005.gada, lai mēs spētu saprast kā ar gadiem situācija ir mainījusies.

Jaunieviestie noteikumi nosaka, ka minimālais pabalsts 2005.gadā nodarbinātajām personām nedrīkst būt mazāks par 56 latiem un nepārsniedz 392 latus.

Turklāt ir paaugstināts bērna kopšanas pabalsts vecākiem, kuri kopj bērnu vecumā no 1 līdz 2 gadiem. Vienam vecākam piešķirtais pabalsts tagad ir 30 latu.

Noteikumos papildus ir izklāstīti noteikumi vecākiem, kuri ir atbildīgi par dvīņiem vai vairākiem kopā dzimušiem bērniem, nosakot konkrētus pabalstus par katru nākamo bērnu.

Šie pabalsti ir noteikti 50 latu apmērā par bērniem līdz viena gada vecumam un 30 latu apmērā par bērniem vecumā no 1 līdz 2 gadiem.

Piemēram, dvīņu gadījumā kopējais bērna kopšanas pabalsts par pirmo gadu būtu standarta pabalsts plus papildu pabalsts. 50 latu, savukārt otrajā gadā pabalsts abiem bērniem būtu 60 latu.

Vai maz atceries šo laiku?

 

Bet ir zināms, ka arī tagad Labklājības ministrija vēlas celt konkrētos pabalstus šiem iedzīvotājiem. Tiek nosauktas arī summas un iespējamais izmaksāšanas datums. 

Lasi vēl: “Mana siļķe kažokā”; un visi, kas to izmēģina, ir pārsteigti, kāpēc tā ir tik garšīga: tas viss dēļ burkas ar slepeno sastāvdaļu

Ir zināms, ka Labklājības ministrija (LM) rosinās palielināt par šo jau martā sāks aktīvu apspriedi. Vairāk nekā 14 000 Latvijas pilsoņu kolektīvajā iesniegumā bija prasījuši nekavējoties palielināt šo pabalstu un iespējams tas arī notiks.

Vai uzskati, ka Latvijā ir atbilstoši pabalsti?

 

Lūk, kas zināms uz doto momentu – lasi tālāk

 

Kopīgā petīcijā vairāk nekā 14 000 Latvijas pilsoņu aicinājuši steidzami paaugstināt dzimšanas un kopšanas pabalstu līdz 600 eiro, kas ir nemainīga jau vairāk nekā desmit gadu.

Taču, turpretim, ir savākti vairāk nekā 10 000 parakstu, lai atbalstītu ierosinājumu palielināt ģimenes valsts pabalstu, ņemot vērā vispārējo izdevumu pieaugumu.

Labklājības ministrija, ņemot vērā saņemtos kolektīvos iesniegumus, ir izstrādājusi izmaiņas dažādu pabalstu aprēķinos. Šīs izmaiņas tiks prezentētas un atbalstītas turpmāko gadu valsts budžeta apspriešanas laikā. Pašreizējais ilgums, par kuru var saņemt bērna kopšanas pabalstu, ir pusotrs līdz divi gadi, un vidējais pabalsts ir 132 eiro.

Ministrija rosina veikt grozījumus nākamajam gadam, nosakot tā ilgumu pusotru gadu un palielināt pabalstu līdz 377 eiro.

Vienreizējais pabalsts par bērna piedzimšanu tiks paaugstināts no 421 eiro uz 730 eiro. Ģimenes valsts pabalstu ieteicams piešķirt bērniem vecumā no 16 līdz 20 gadiem neatkarīgi no viņu izglītības iegūšanas.

 

Pašlaik pabalsts tiek piešķirts vidējās vai profesionālās izglītības iestādēs uzņemtajiem, bet ne tiem, kuri iegūst augstāko izglītību agrākā vecumā.

Otrs priekšlikums paredz ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu dubultot no 25 uz 50 eiro. Alternatīva iespēja ir palielināt ģimenes valsts pabalstu par pirmo bērnu līdz 30 eiro, pakāpeniski palielinot par katru nākamo bērnu, piemēram, palielinot to no 100 uz 120 eiro par diviem bērniem un no 225 uz 270 eiro par trim bērniem.

Lasi vēl: Paši veselīgākie un spēcīgākie cilvēki: 5 zodiaka zīmes ar labu un pat iespaidīgu imunitāti

Ierosinātajiem plāniem būtu nepieciešams budžeta piešķīrums no 35 līdz 41 miljonam eiro. Papildus ministrija rosinās palielināt pabalstus par bērna uzturēšanu atbildīgajiem aizbildņiem, paredzot kompensācijas audžuģimenēm un aizbildņiem, kā arī piedāvājot atlīdzību gan par bērna adopciju, gan par topošā adoptējamā aprūpi.

Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks no Zaļo un zemnieku savienības uzsvēra, ka pabalstu palielināšana ir tikai viena demogrāfisko problēmu joma.

Pabalstu pārbaude ir tikai viena no visaptverošās demogrāfiskās stratēģijas sastāvdaļām, jo ​​ir ļoti svarīgi nodrošināt, lai bērns saņemtu augstākā līmeņa pirmsskolas izglītību, mājokli, veselības aprūpi un virkni citu priekšrocību.

Turklāt ir svarīgi censties palielināt tēvu lomu ģimenē. Uzulnieks norādīja, ka plānā paredzēts iesaistīt visas 14 ministrijas, uzsverot, ka pabalsti ir tikai viens no mehānismiem demogrāfijas veicināšanai. Paredzēts, ka līdz jūlijam nozaru ministrijas sadarbosies ar nevalstisko organizāciju pārstāvjiem, lai šo plānu izstrādātu.

 

Leave a Comment