Matcha tēja ir zaļā japāņu tēja pulverī. Šobrīd ļoti populārs dzēriens ne tikai savā dzimtenē, bet visā pasaulē. Iegādājoties no tā sagaida neparastas garšas emocijas
Un bieži vien viņi ir vīlušies. Mūsuprāt, tā notiek tāpēc, ka pirms matcha pagatavošanas ir jāzina tās īpatnības. Tāpēc mēs jums pastāstīsim visu, ko zinām, lai jūs saprastu, kāpēc tas ir tik iecienīts. Matcha tējai ir ķīniešu saknes.
Bet par to, kādu mēs to pazīstam, tā pienākas japāņu mūkiem. Japānā matcha pagatavošana ir vesela procedūra. Process tiek veikts saskaņā ar stingriem noteikumiem. Dzēriena pazinēji uzskata, ka bez tiem jūs nejutīsiet īsto dzēriena garšu. Sākotnēji matcha gatavoja tikai mūki. Tā kļuva par vienu no viņu simboliem.
Taču kā viss garšīgais, noderīgais un arī leģendām apvītais, tēja sāka iegūt popularitāti japāņu muižnieku vidū, bet pēc tam arī visu valsts iedzīvotāju vidū. 20. gadsimtā tās slava sasniedza arī Eiropas kontinentu. Ne katra zaļā tēja var kļūt par matcha. Nepietiek tikai sasmalcināt lapas smalkā pulverī. Pat audzēšanas posmā tējas krūmi tiek īpaši kopti.
Divdesmit dienu laikā tos pārklāj ar īpašiem tīkliem, lai paslēptu no kvēlojošiem saules stariem. Ēnotie krūmi aug lēnāk. No gaismas trūkuma lapās sāk veidoties hlorofils. Tieši tas piešķir nākamajam dzērienam koši zaļo krāsu. Tēju ievāc vairākas reizes sezonā. Šķirne un cena ir atkarīga no tā, kad un kādas lapas tiek novāktas.
Visas tās šķirnes iegūst no viena krūma. Pirmo ražu novāc agrā pavasarī. Tikai jaunās augšējās lapas. Tās tiek tvaicētas, lai apturētu fermentāciju, un žāvētas. Tieša saules gaisma nav jūtama.
Pēc tam ar rokām un dzirnakmeņiem tās samaļ smalkā pulverī. Dzirnakmeņu griešanās ātrums, maļamā pulvera temperatūra – viss ir svarīgi un tiek stingri kontrolēts. Tas nav ātrs process.
Tā tiek iegūta dārgākā matcha tēja Ceremonial. Lai iegūtu Premium Matcha, tiek novākta otrā raža. Arī augšējās lapas, taču tās ir nobriedušākas. Pirms žāvēšanas un malšanas no lapām tiek atdalītas visas dzīslas un izgriezumi. Premium matcha cena ir vidēja. Kulinārijas matcha tiek novākta vēl vēlāk.
Tās krāsa nav tik spilgta kā iepriekšējām šķirnēm. Izmanto ne tikai augšējās lapas. Tai ir nedaudz atšķirīga garša. Kā liecina nosaukums, šo matchu izmanto kulinārijā. To pievieno kūkām, krēmiem, mērcēm, dzērieniem, lai piešķirtu krāsu un garšu. Un ne tikai saldajos ēdienos.
Matcha garšu ir grūti aprakstīt. Katrai šķirnei ir sava garša. Ceremoniju matcha tiek gatavota, stingri ievērojot rituālus. Tā ir koši zaļā krāsā. Tā atgādina laima miziņu. Lielā pektīna daudzuma dēļ tai ir salda garša. Dažām šķirnēm ir riekstu, krēmīga garša. Tam gandrīz nav savelkošas garšas. Aromāts atgādina pļavas zāles, ziedu, jūras smaržu.
Ceremoniju matcha jādzer bez jebkādām piedevām. Ne pienu, ne cukuru, ne sīrupu. Lai pilnībā izbaudītu tās ekskluzivitāti. Premium matcha ir asāka. Tai piemīt patīkams rūgtums. Tas nekādā veidā nebojā baudījumu.
Tai var pievienot medu, cukuru. Ar to gatavo Matcha latte. Šim nolūkam pievieno putukrējumu. Kulinārijas matcha izmanto kā dabīgu krāsvielu ēdieniem.
Lasi vēl: Kā pareizi sakut olu baltumus tā, lai izdotos kvalitatīva bezē rulete
Matcha tēja arī jāuzglabā īpašā veidā. Tas nav tas gadījums, kad mūsu vecmāmiņas deficīta laikmetā uzglabāja kastes ar tējas krājumiem. Tās tās novietoja sausā, siltā vietā. To varēja lietot gadiem ilgi. Tikai jāraugās, lai tā nesapelētu. Matcha ir īpašs gadījums. Tā pareizi jāuzglabā ledusskapī. Atvērtā paciņa jāizlieto 2 mēnešu laikā.
Ideāls trauks glabāšanai ir stikla burka ar hermētisku vāciņu. Tad neveidosies nekādas smakas. Matcha pagatavošanai izmantojiet filtrētu ūdeni. Parastajā krāna ūdenī ir hlors, kas bojā aromātu. Dzēriena pazinēji neiesaka izmantot destilētu ūdeni. Viņi uzskata, ka ūdens, kas satur maz minerālvielu, tikai uzlabo garšu, padarot to unikālu.