Zemeņu audzēšana nav pārāk sarežģīts process – lai gan augs neaug ļoti strauji, ir svarīgi ievērot noteiktus agrotehniskos audzēšanas un kopšanas principus.
Zemeņu stādīšanas laiks atklātā laukā
Visbiežāk zemenes tiek stādītas rudenī – ideālais periods ir no augusta vidus līdz septembra beigām. Parasti stādus iegādājas kokaudzētavās. Ja stādi ir podiņos, tad piemērotākais laiks to stādīšanai ar pārstādīšanas metodi ir no jūlija vidus līdz augusta beigām. Savukārt pavasarī vislabāk zemenes stādīt no aprīļa vidus līdz maija vidum.
Kādu augsni un vietu izvēlēties zemenēm
Labākā augsne zemeņu stādīšanai ir viegls, barības vielām bagāts māls, kas bagātināts ar organiskām vielām. Labu zemeņu ražu var sagaidīt ar organiskām vielām bagātā augsnē. Lai gan zemenes augs jebkurā dārza augsnē.
Stādīšanas vieta jāsagatavo iepriekš, pavasara stādīšanai – no rudens, rudens stādīšanai – vismaz mēnesi pirms stādīšanas. Augsne jāmēslo ar pārmitru humusu, pelniem, jāpievieno kālija-fosfora mēslojums. Ja to nav bijis iespējams izdarīt iepriekš, var iebērt barības vielas tieši dobēs stādīšanas laikā. Lielaugļu zemeņu stādus labāk stādīt saulainās vietās, bet sīkogu šķirnes dārza zemenes labāk audzēt maigā pusēna vietā.
Zemenes var izturēt karstumu un īsu sausumu, bet, lai iegūtu lielu ražu, augam nepieciešams normāls augsnes mitrums bez stāvoša ūdens.
Zemeņu stādīšana krūmos
Zemeņu rozetes stāda 45-60 cm attālumā viena no otras. Lai augi savstarpēji nesaplūstu un netraucētu cits citam, regulāri tiek noņemti sānu dzinumi. Bieži ir jārok augsne, jācīnās ar nezālēm, jānogriež atvases.
Zemeņu stādīšana rindās
Krūmus stāda vienā vai divās rindās, platums starp rindām – aptuveni 40 cm, lai varētu brīvi pieiet stādījumiem. Attālums starp augiem ir 15-20 cm.
Paklāja stādīšanas metode
Šī ir vienkāršākā zemeņu stādīšanas metode. Zemenes stāda 30 cm attālumā viena no otras, sānu dzinumi netiek noņemtas, stādījums aug haotiski un ātri pārvēršas par nepārtrauktu paklāju. Tādējādi dobe pati sevi aizēno un mulčē, mazāk jālaista. Raža ar šādu stādījumu ir vidēja. Šī metode ir ērta tiem, kuri ne pārāk bieži atrodas dārzā, kuri nevar bieži laistīt ogas, uzirdināt augsni.
Zemeņu stādīšana ar agrošķiedras vai plēves palīdzību
Populāra zemeņu stādīšana uz agrošķiedras vai plēves. Dobes ar zemenēm pārklāj ar īpašu blīvu materiālu, kas ļauj ūdenim piekļūt krūmiem, bet neļauj augt nezālēm. Virs šķiedras var pievienot mulču.
Kad novākt zemeņu ražu
Pirmajā gadā pēc pavasara stādīšanas ieteicams noņemt visus ziedu kātiņus, visus vājos dzinumus, lai jaunie stādi labi augtu, nostiprinātos un iegūtu spēku. Šādā gadījumā nākamajā gadā var sagaidīt ievērojamu ražu.