Šajā kontekstā, automašīnu informācijas pieejamība ir būtisks līdzeklis ceļu satiksmes drošības un sabiedrības uzticības veicināšanai. Pielietojot numurzīmes vai reģistrācijas numurus, var viegli piekļūt nepieciešamajai informācijai, uzlabojot drošības sajūtu un uzticamību ceļos.
Šāda veida kontrolē būtu papildus drošības garants.
Pašlaik saskaramies ar situāciju, kur odometra manipulācijas var notikt bez pārbaudes un soda, atstājot iespēju transportlīdzekļiem ar viltotiem nobraukuma rādījumiem brīvi kustēties ceļos.
Šāda prakse rada nepieciešamību rūpīgi pārbaudīt transportlīdzekļus, izmantojot pieejamos resursus, piemēram, CSDD datubāzi, lai nodrošinātu transportlīdzekļu patieso stāvokli.
Daudzi eksperti uzskata, ka pašlaik Latvijā situācija ar odometru manipulācijām prasa steidzamu rīcību, lai aizsargātu automašīnu tirgu un patērētāju intereses.
Administratīvie sodi par šādiem pārkāpumiem pastāv, bet to piemērošana ir nepietiekami bieža, un piekļuve datiem par šiem pārkāpumiem ir ierobežota, sarežģījot efektīvu izsekošanu un sodīšanu saskaņā ar Ceļu satiksmes likuma 81. pantu.
Šādas manipulācijas radītās sekas ir nopietnas, ietekmējot patērētāju uzticību un tirgus godīgumu.
Un kāds ir jūsu viedoklis? Vai atbalstītu ideju, ka automašīnas, kurās notikusi odometru manipulācija, nevar piedalīties ceļu satiksmē?