4. Enerģētiskie dzērieni
Neraugoties uz to, ka pēdējā laikā kafija nostiprinājusi pozīcijas kā galvenais uzmundrinošais dzēriens, vēl aizvien atrodas cilvēki, kas enerģiju rod no enerģētiskajiem dzērieniem. Atkarībā no zīmola un apjoma, vidēji šie dzērieni satur no 80 līdz 160 mg kofeīna. Salīdzinājumam – vienā kafijas tasē vidēji ir 100 mg kofeīna.
Šķiet, ka viens-divi dzērieni neko sliktu nesniegs, taču tas nav vis tik vienkārši. Lieta tāda, ka nereti tie satur cukuru apjomā no 27 līdz 54 g uz vienu porciju un augu ekstraktus ar mērķi spēcināt mentālo fokusu un sniegt uzmundrinošo efektu. To sastāvā ir papildus kofeīns – no 40 mg līdz 1 g. Rezultātā sanāk sprādzienbīstams maisījums, kas paaugstina asinsspiedienu, izraisa cukura sakoncentrēšanos asinīs, veicina svara pieaugumu, nervozitāti un biezmiegu, kā arī bojā zobu emalju.
Turklāt, tie, kas lieto enerģētiskos dzērienus, ar vienu vienīgu kafijas tasi bieži vien neaprobežojas, papildus izdzerot vēl dažas. Šāda kombinācija veselībai ir patiešām bīstama. Atceries, ka ieteicamā kofeīna norma veselam pieaugušam cilvēkam ir ne vairāk par 400 mg. Centies to nepārsniegt un vislabāk enerģētiskā dzēriena vietā izvēlēties vienu (maksimums divas) kvalitatīvas svaigi vārītas kafijas tases dienā.
5. Nepārejoša trauksmes sajūta un stress
Diemžēl, ne viens, ne otrs nepaliek tikai un vienīgi trauksmaino domu līmenī, bet gan „palaiž saknes” daudz dziļāk, burtiski atņemot mums veselību un jaunību. Pārdzīvojumi un bailes izprovocē strauju kortizola, stresa hormona, līmeni, kas, līdzīgi domino efektam, mūsu organismā aktivizē negatīvo seku kaskādi. To vidū: paaugstināts asinsspiediens, audu un asinsvadu bojājumi, straujš imunitātes kritums, traucējumi kuņģa-zarnu traktā, hormonālie traucējumi, izsitumi uz ādas, matu izkrišana, miega problēmas un daudzi-daudzi citi…
Māka nezaudēt kontroli un neļaut bailēm un izmisumam paralizēt tavu apziņu – svarīgas prasmes, kas noder ikvienam. Tas, kādi instrumenti vislabāk piemēroti tev, pateiks priekšā tevis paša iepazīšana. Universālie paņēmieni iekļauj: atteikšanos no kofeīna un cukura, pareizu elpošanu, meditāciju, jogas nodarbības, mūziku un laiku, kas tiek pavadīts tuvāko un vismīļāko cilvēku lokā.
6. Strikts nē taukiem
Ilgu laiku šim makroelementam patiešām nav bijusi tā labākā reputācija. Tika uzskatīts, ka tauki veicina svara pieaugumu, aizsprosto artērijas un paaugstina sirds saslimšanu risku. Taču pēdējo gadu pētījumi norāda uz absolūti pretējo. Noteiktas tauku grupas – mononepiesātinātie un polinepiesātinātie, kā arī dažie piesātinātie tauki ir organismam svarīgi un var kalpot par augsti kvalitatīvu enerģijas avotu, aizstājot ogļhidrātus.
Tauki no avokado, riekstiem un sēklām, zivs ar augstu tauku saturu, olīveļļas un kokosriekstu eļļas uzlabo ādas un matu kvalitāti, palīdz saglabāt normālu svaru un pat notievēt, samazināt ar cukura diabētu saistīto saslimšanu riskus, dažas vēža saslimšanas, samazina iekšējos iekaisumus, kā arī uztur galvas smadzeņu darbu, kas par 60% sastāv no taukaudiem.
7. Mobilās ierīces lietošana pirms gulētiešanas
Kāpēc, beidzot nokļūstot gultā pēc ilgās darba dienas, tev stundām ilgi neizdodas aizmigt? Viens no iespējamiem iemesliem ir pieķeršanās elekroniskajiem gadžetiem. It kā jau nevainīgā soctīklu lentas šķirstīšana vai mīļākā seriāla apskate planšetē traucē mehānismiem, kas atbild par mūsu miega kvalitāti un ilgumu.
Tam pie vainas ir ekrānu izstarotās gaismas, kas ierobežo miega hormona melatonīna izstrādi. Risinājums šai problēmai ir viens – atteikties no telefona un to ciltsbrāļiem vismaz stundu pirms došanās Morfeja apskāvienos. Par veselīgāku informācijas un iedvesmas avotu, kā jau tu spēj paredzēt, kļūs vecā labā grāmata papīra formātā (nē elektroniskā).
Sakot ardievas šiem ieradumiem un uzvedības īpatnībām, tu automātiski vairākkārt samazināsi bīstamo saslimšanu attīstības iespēju. Turklāt, spersi papildus soļus pretī harmoniskai, produktīvai un laimīgākai dzīvei.
Avots: