Es no katras dobes savācu 2 maisiņus burkānu – tik daudz, ka varu dot visiem radiem; Dalos savos noslēpumos

Nezinu, kāpēc, bet man ļoti patīk burkāni. Es mīlu burkānus! Pēc ražas novākšanas man nekad nav gana.

Bet tā tas bija agrāk. Bet tagad man ir tik daudz burkānu, ka varu dalīties ar tiem ar saviem draugiem! Tas, protams, nav nekāds brīnums, bet gan mana cītīgā darba rezultāts. Un ne tik daudz dārzeņu dārzā, cik informācijas meklējumos.

Es ilgi domāju par to, kā varētu palielināt savu iecienīto burkānu ražu. Un es jautāju saviem radiem un kaimiņiem. Viņi, protams, sniedza man teorētiskas zināšanas, bet praksē… Ne viņiem, ne man nebija nekādu sasniegumu.

Lasi arī: Nedariet to 11. jūlijā, lai neizbiedētu veiksmi: šī diena ir īpaša tautas kalendārā jau sen

Un tad es sāku vairāk interesēties par literatūru. Lasīju dažādas agrotehniskas grāmatas par šo tēmu, attiecīgo aptauju forumos. Un rezultāts ir redzams!

Nu, tagad es pastāstīšu par visu pēc kārtas.

 

Pareiza sēklu sagatavošana – viena no burkānu audzēšanas panākumu atslēgām

Pirms stādīšanas es apstrādāju sēklas, lai tās būtu labākas. Aptuveni 10 dienas pirms tam, kad gatavojos tās stādīt dobē, es burkānu sēklas ievietoju īpašā maisiņā. Man ir īpašs, bet var izmantot parastu audumu. Un šīs sēklas maisiņā es ierokot zemē. Sēklām ir jābūt brīvām, ne gulošām vienai uz otras.

Kādēļ tas jādara? Lai tās sadīgtu un būtu labāk sagatavotas stādīšanai. Diedzētas sēklas aug ātrāk, un tām ir vieglāk pielāgoties. Un tām ir arī vieglāk tikt galā ar laikapstākļiem un visdažādākajām kaitēm.

Šī metode diezgan labi palīdz. Bet ar to mana rūpes par burkāniem nebeidzas. Ir svarīgi pareizi sagatavot zemi stādīšanai.

 

Zemes sagatavošana sējai

Ikvienam ir skaidrs, ka sēklas jebkurā zemes gabalā vienkārši neizkaisīsiet. Šim dārzeņam ir jāsagatavo atsevišķa vieta. Tas ir, dobi, kas jārok. Es to daru vakarā. Nu, tas ir, vakarā es izraku dobi, bet no rīta vai pēcpusdienā sēju sēklas.

Es roku sekli, lāpstas aizmugurē. Tiklīdz es visu izraku, es sāku laistīt augsni ar lejkannu. Lai gan pavasarī augsne ir mitra, tomēr papildu laistīšana nekaitēs. No rīta es uzirdinu dobi, lai pazustu garoza. Un sēju sadīgušās sēklas.

Pirmajās dienās burkānus nelaistīju. Dīgstošajai saknei pašai jāmeklē mitrums. Un, ja to barosiet no augšas, tā pārstās darboties pavisam. Sānu saknes savāks mitrumu. Un ar to burkānam pietiks.

Bet tas ir nepieciešams, lai sakne pati izlauztos. Lai tā meklētu ūdeni augsnes dzīlēs. Nē, protams, tā neies kilometrus tālu, lai meklētu ūdeni. Bet tā izaugs pietiekami tālu.

Ja jūs to darīsiet, jūs iegūsiet laba izmēra burkānu. Un, ja tas uzreiz barosies ar sānu saknēm, tas izaugs īss.

Tad es veicu galvenās darbības, kas palīdzēs iegūt labu ražu…

 

Vistu olu un sīpolu paplātes palīdzēs iegūt labu ražu.

Ikviens zina, ka burkāni ir jāravē. Jūs, protams, varat, un nenovāc kaitinošās nezāles. Taču ar šādu pieeju nevajadzētu gaidīt labu ražu. Sakņu kultūras tad nevarēs veidoties pilnā sparā. Nezālēm ir savas saknes. Un tās atgūs savu vietu “zem saules”. Būs ar burkāniem notiek “cīņa” par mitrumu un barības vielām.

Tāpēc šeit ir vai nu pastāvīgi jāuzrauga dobes un savlaicīgi jāizravē nezāles, vai arī jāizmanto šis triks. Ko ar to darīt? Starp rindām un gar dobes malām jāieliek kartona šūnas. Tikai visu dariet uzmanīgi, lai kultūra pati netiek skarta.

Kartons novērsīs nezāļu augšanu. Un dobi nevajadzēs tik bieži ravēt.

Turklāt kartons labi ietekmē augsni. Tas nodrošinās nepieciešamo mitruma daudzumu. Un augsne kļūs irdena. Mitrā un irdenā augsnē augs laba raža.

Arī dobes malās var stādīt sīpolus. Tas palīdzēs atbrīvoties no kaitēkļu mušām. Šeit augiem būs abpusēji izdevīga sadarbība. Sīpoli aizsargās burkānus, bet burkāni – sīpolus. Lieta tāda, ka burkānu mušas nevar paciest sīpolu smaržu. Un sīpolu mušas attiecīgi necieš burkānu smaržu.

Tas ir ieguvums, ko var dot paplāte un sīpols.

Bet tas vēl nav viss. Tālāk jūs uzzināsiet vēl ko interesantu. Vēl dažus noslēpumus, kas man palīdz ievākt bagātīgu ražu.

 

Ļoti svarīgi ir pareizi noplūkt burkānus

Plēšot es nopļauju tikai tos augus, kas stāv vertikāli, lai nebojātu citu augu stublājus. Svarīgi visu darīt uzmanīgi, citādi tiks bojāts uz dobes palikušo augu galvenais stublājs. Ja tas ir bojāts, sāk dīgt sānu saknes. Un produkcija būs burkāni, kas sadalīsies vairākos patstāvīgos burkānos. Tas neizskatās ļoti skaisti, šādus burkānus ir neērti tīrīt, un to garša nav ļoti laba.

 

Kopumā pirms pārlaušanas labāk ir aplaistīt dobi. Tad procedūra būs vieglāka.

Pārlaušanu es veicu divas reizes. Vispirms es izrokšu burkānus, kad augiem ir 4 lapas. Pēc aptuveni 2 nedēļām to daru vēlreiz. Rezultātā augiem jābūt aptuveni 5 cm attālumā vienam no otra. Ja šis attālums tiks ievērots, burkāni augs veseli un spēcīgi.

Pēc dobes kultivēšanas es viegli sablīvēju augsni ap atlikušajiem augiem. Lai atlikušie augi varētu atgriezties ierastajā stāvoklī.

 

Sakopšana pēc pārpurvošanas palīdzēs atbrīvoties no kaitēkļiem

Es neizmetu saplēstos augus uz dobes. Bet es tos savācu vienā kaudzē un aiznesu prom no burkāniem. Lai ar savu smaržu nepievilinātu nevajadzīgas burkānu mušas.

Kopumā ideāli ir ravētu burkānus no rīta. Lai nolauztie augi līdz vakaram vairs neizdveiktu spēcīgu smaku. Līdz tam laikam to stublāji būs izžuvuši. Un burkānu mušas vakarā dodas “medībās”. Tās nedzirdēs izžuvušo augu smaržu. Sīpoli, protams, arī neļaus tiem ēst burkānus, bet labāk šos kukaiņus lieki nepievilināt.

 

Pareiza apkārtne palīdzēs iegūt labu ražu.

Blakus burkāniem nestāda pētersīļus un dilles. Tie augšanas laikā var atņemt burkāniem barības vielas. To saknes ir spēcīgas, tās uzņem daudz mitruma. Burkāniem gandrīz nekas nepaliek. Šādos apstākļos nevajadzētu gaidīt labu ražu.

Leave a Comment