Tulpēm uzmanība nepieciešama ne vien pirms ziedēšanas, bet arī pēc tās. Ieskatīsimies, kad un kā pareizi nogriezt tulpes, vai tas vispār jādara, kādā veidā mēslojami ziedi, kā arī – kuras sīpolpuķes izrakt, bet kuras var droši atstāt puķudobē līdz nākamajai sezonai.
Vai jānogriež noziedējušas tulpes?
Lielākā daļa dārznieku pēc ziedēšanas nogriež tulpju ziedkātus – un tas ir pamatoti. Šis solis nav tikai estētisks, bet galvenokārt svarīgs auga veselībai: tā vietā, lai enerģiju tērētu sēklu veidošanai, tulpe to novirza sīpola attīstībai. Veģetācijas laikā tiek veidots jauns sīpols (nereti pat vairāki), kurā veidojas nākamā gada dzinums.
Lasi arī: Pagatavot dabisku matu skaistuma spreju, izmantojot tikai 2 sastāvdaļas – mati mirdzēs un būs veselīgi
Kad un kā nogriezt tulpes pēc ziedēšanas
Ziedu kātiņus var nogriezt uzreiz pēc tam, kad tulpes ir noziedējušas un to ziedlapiņas ir nokritušas. Zaļās lapas nedrīkst skart – tās joprojām baro sīpolu. Lapām jādzeltē pašām.
Padoms: lai vieglāk atrastu sīpolu, ko izrakt, atzīmējiet vietu. Ziedu kātu griešanai nepieciešams ass instruments – visērtāk ir dārza grieznes, bet var izmantot arī šķēres, pirms tam tās dezinficējot. Pievērsiet uzmanību tam, kā pareizi nogriezt vēl ziedošas tulpes – tās nedrīkst griezt, bet gan lauzt, un vienlaikus pārliecinieties, ka atstājat divas apakšējās lapas.
Lasi vēl: Maija pēdējā nedēļa šīm zodiaka zīmēm nesīs negaidītas pārmaiņas
Kā mēslot tulpes pēc ziedēšanas
Tulpes ne vienmēr mēslo – parasti, ja tām patīk augsne un klimats, tās labi aug pašas. Taču, ja jums ir šķirnes ziedi, par to varat uztraukties. Pēc tam, kad tulpes ir noziedējušas, tās ir jālaista 2 nedēļas. Ja līst lietus, lieki nelaistiet. Ziedus var barot ar fosforu un kāliju proporcijā 1:1 (1 kvadrātmetram nepieciešams 30 g šī maisījuma). Taču nav ieteicams augsnei pievienot kūtsmēslus – sīpoli var sapūt.
Turpinājumu lasiet nākamajā lapā!
Kad izrakt tulpju sīpolus
Provizoriski – jūnija beigās līdz jūlija vidum, bet, ja šķirne ir agrīna, tad varbūt nedaudz agrāk. Vislabāk vadīties pēc ziedu izskata: divām trešdaļām lapu jābūt dzeltenām.
Ja izrok agrāk, sīpols neiegūs pietiekami daudz spēka, bet, ja tas būs par vēlu, tas var izžūt. Pēc sīpolu izrakšanas pārbaudiet tos un izmetiet tos, kuri ir bojāti. Pārējos – 3 dienas žāvējiet ēnā, notīriet no nevajadzīgajām čaumalām un saknēm un novietojiet uzglabāšanai.
Kā uzglabāt tulpju sīpolus
Katru sīpolu ietiniet avīzē vai pergamentā ar nelielu caurumu ventilācijai. Ielieciet tos ledusskapī: uz apakšējā plaukta, ja saldētava ir augšpusē, un uz augšējā plaukta, ja saldētava ir apakšā. Varat uzglabāt uz stiklota balkona, ja jums ir pagrabs – noceliet tās pagrabā. Svarīgi, lai uzglabāšanas laikā temperatūra nepārsniegtu 5 °C, citādi sīpoli sāks dīgt.
Rudenī – kaut kur no septembra vidus – tulpes jāstāda atpakaļ puķu dobē.