Atliek vien pievienot tējkaroti sviesta, lai kotletes izdotos lieliskas un vienreizēji sulīgas

Cik gan tās ir garšīgas – sulīga kotletīte ar kartupeļu biezeni, ar mērci… to pat vārdos nevar izteikt

Kotletes, šķiet, tiek gatavotas katrā ģimenē vismaz reizi nedēļā – tas ir vispopulārākais, vispieprasītākais un visiem saprotamākais gaļas ēdiens, ko ar lielu prieku ēd gan bērni, gan pieaugušie – neviens neatsakās.

Kotlešu recepšu ir ļoti daudz, un ne tikai ar gaļu – pēdējā laikā īpaši iecienītas kļuvušas arī bezgaļas kotletes, un tās sanāk, jāsaka, pavisam ne sliktāk kā gaļas kotletes, tomēr patiesībā – gaļas kotletes nav salīdzināmas ne ar vienām citām. Vai arī jūs tā uzskatāt?

Pagatavot gardas, sulīgas, pufīgas kotletes nav nemaz tik vienkārši – katrai saimniecei ir savi noslēpumi, bez kuriem var piedzīvot neveiksmi. Kaut gan varētu šķist – nu kas tur sarežģīts, vienkārši apcept kotleti? Taču bieži vien rezultāts ir pavisam citāds – neveiksme ir bieža, kotletes sanāk sausas, izjūk, neizraisa apetīti. Šodien mēs tieši par to arī runāsim – par gardu un sulīgu kotlešu gatavošanas noslēpumiem.

Kādas tik kotlešu receptes nav – gan gaļas, gan dārzeņu, gan ar graudaugiem, gan zivju, gan gavēņa laika. Un gatavo tās visur – cepeškrāsnī, pannā, mikroviļņu krāsnī, tvaicējamajā katlā, aerogrillā – pat mikroviļņu krāsnī. Taču es uzskatu, ka visgardākās kotletes ir mājās gatavotās, pannā – tā, kā gatavoja mūsu vecmāmiņas.

Lai rezultāts būtu izcils, svarīgi pareizi izvēlēties gaļu – tai jābūt svaigai. Kotletes gatavo no dažādām gaļām – liellopa, cūkas, tītara, vistas, aitas u.c. Visgardākās kotletes sanāk no jaukta maltās gaļas maisījuma.

Es dodu priekšroku kotletēm no liellopa un cūkgaļas proporcijā 1:1. Veikalā maltu gaļu nekad nepērku – gatavoju pati. Samaļu gaļu gaļas mašīnā ar vismazāko režģīti, lai maltā masa būtu elastīgāka un vienmērīgākas konsistences.

Ko pievienot maltajai gaļai

Maizi, sīpolu un pāris ķiploka daiviņas – noteikti. Maize palīdzēs saglabāt formu, uzsūks daļu šķidruma un tauku, kas izkūst cepšanas laikā. Maizi var izmantot pēc izvēles – gan baltmaizi, gan rudzu maizi – garša būs nedaudz atšķirīga (maizes vietā var pievienot arī mannas putraimus). To var izmērcēt ūdenī vai pienā. Sīpolu var samalt kopā ar gaļu vai arī atsevišķi apcept nelielā eļļas daudzumā līdz zeltainam tonim.

Ko pievienot sulīgumam? Visbiežāk pievieno kartupeļus, kāpostu vai kabačus – es šodien pievienoju kartupeli. Sulīgumu piešķir arī 1–2 ēdamkarotes krējuma vai saldo krējumu. Tagad pats svarīgākais – lai kotletes cepot nesaietu, jāizmaisīt malto masu ļoti rūpīgi, pat ieteicams to “izsist”. Ja maltā gaļa sanākusi par sausu, var pievienot nedaudz ūdens.

Lasi vēl: Kā skaisti un ātri norobežoties no kaimiņiem: augi, kas visātrāk aug dzīvžogā

Formējam kotletes. Pēc vēlēšanās katras kotletes vidū var ielikt gabaliņu sviesta – garša būs neaprakstāma. Pannā, vēlams čuguna, iepildām nedaudz augu eļļas, uzkarsējam un apcepam kotletes no abām pusēm līdz zeltainai krāsai.

Tad piemērotā katlā ielejam pusglāzi ūdens, liekam uz uguns, liekam iekšā kotletes, virsū dažus sviesta gabaliņus, samazinām uguni un tvaicējam līdz gatavībai.

Kotletes sanāk izcili gardas, maigas, sulīgas – citādi vairs nemaz negribas gatavot, tikai šādi. Kādi ir jūsu noslēpumi gardu un sulīgu kotlešu pagatavošanai? Dalieties ar saviem padomiem komentāros.

Recepte:

maltā gaļa – 1 kg (liellops 500 g + cūkgaļa 500 g)
rudzu maize – 100 g (4–5 šķēles)
sīpols – 1 gab. (200 g)
neapstrādāts kartupelis – 1 gab. (200 g)
ola – 1 gab.
sāls – 1 tējkarote
melnie pipari – pēc garšas
piparu maisījums – pēc garšas
malta paprika – pēc garšas
garšviela maltajai gaļai vai gaļai – pēc garšas

Labu apetīti! Būšu ļoti priecīga, ja šī recepte jums noderēs ❤️

NODERĪGI PADOMI (pieraksti!) ✔️

✔️ Spēcīgā kāpostu smaka vārīšanas laikā izzudīs, ja vārāmajā traukā ieliksiet cukura gabaliņu.
✔️ Lai buljons ar mājās gatavotu nūdeļu būtu dzidrs, nūdeles uz minūti jāieliek verdošā ūdenī, tad jānoskalo caurdurī, un tikai tad jāpievieno zupai.
✔️ Sīpols zaudēs rūgtumu un būs garšīgāks, ja pēc sagriešanas to ieliksiet caurdurī un aplejiet ar verdošu ūdeni. Salāti būs daudz garšīgāki.
✔️ Lai kartupeļi izvārītos ātrāk, verdošā ūdenī ielieciet nelielu sviesta gabaliņu.
✔️ Pētersīļus mazgājiet nevis aukstā, bet siltā ūdenī – tie būs daudz aromātiskāki.