Noslēdzoties piecus mēnešus ilgiem izbūves darbiem, otrdien, 25.oktobrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā (MITC) atklāts simulācijas tehnoloģijām aprīkots operāciju bloks. Studenti un rezidenti tajā varēs apgūt un uzlabot plašu medicīnisko prasmju spektru, sākot no ķirurģiskās šūšanas un mezglu siešanas līdz acs mikroķirurģijai, ķeizargriezienam un laparoskopiskām operācijām.
Lai varētu nodrošināt mūsdienīgu un modernu izglītību, RSU jau iepriekš piecu gadu periodā ir investējusi vairāk nekā piecus miljonus eiro studiju procesā, kas balstīts simulācijās, – gan pašu pelnītos līdzekļus, gan ES struktūrfondu finansējumu. Operāciju bloka izveidē RSU investējusi 864 tūkstošus eiro, no kuriem lielākā daļa ieguldīta mācību trenažieros, simulatoros un iekārtās.
“RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs ir sevi pierādījis, gan pilnveidojot studentu un rezidentu prasmes un iemaņas, gan īstenojot mācības Rīgas un reģionu ārstniecības iestādēs, gan arī militārās medicīnas jomā, palīdzot NATO mācību norisē. Jaunizveidotais operāciju bloks RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centram ļauj izvirzīties līderpozīcijā visā Baltijā, kad runa ir par simulācijas tehnoloģijām veselības aprūpes profesionāļiem,” uzsver RSU rektors profesors Aigars Pētersons.
Operāciju bloka idejas autors RSU Senāta priekšsēdētājs un P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Ķirurģijas klīnikas vadītājs profesors Jānis Gardovskis norāda: “Rīgas Stradiņa universitātē par topošo veselības aprūpes profesionāļu prasmju un iemaņu attīstību ir domāts visos līmeņos – papildus modernai teorētiskai apmācībai norit preklīniskā un klīniskā apmācība, topošie un jau esošie speciālisti pilnveido profesionalitāti arī strādājot ar dzīviem audiem Doctors Safe Train centrā. Jaunais operāciju bloks būs lielisks papildinājums augstskolas stratēģiskajai virzībai simulācijas tehnoloģiju virzienā, kas ļauj novērst kļūdas darbā ar reāliem pacientiem”.
Kā uzsver RSU MITC direktore Ieva Šlēziņa, jauno operāciju bloku kā prasmju treniņpoligonu varēs izmantot ne tikai topošie ārsti, bet arī māsas, rehabilitācijas speciālisti, fizioterapeiti un Rezidentūras studiju fakultātes studenti.
Jaunizveidotajā blokā ir iekļauta operāciju zāle, ķirurģisko un laparoskopisko prasmju apguves, mikroķirurģijas un pacienta sagatavošanas telpas. Ķirurģisko prasmju apguves telpā topošie mediķi varēs pilnveidot ķirurģisko šūšanu un brūču aprūpi. Savukārt laparoskopisko prasmju apguves telpā būs iespēja spodrināt prasmes ar laparoskopijas uzdevumu trenažieri, artroskopijas simulatoru un virtuālās realitātes laparoskopijas simulatoru, kura aprīkojums ietver virtuālās realitātes brilles. Tās nodrošina 3D operāciju zāles vidi – operāciju zāles komandu, pacientu, aprīkojumu un realitātei atbilstošas skaņas.
Operāciju blokā studenti un rezidenti varēs trenēt prasmes un iemaņas visos etapos, sākot ar personāla rīcību pirms operācijas, pacienta sagatavošanu un anestēziju līdz pašai operācijai, tostarp negaidītu notikumu vadīšanai operācijas laikā un pēcoperācijas pacienta monitorēšanai.