Es gatavoju mājās gatavotu biezpienu cepeškrāsnī, kad man ir mājās gatavots piens, un mana meita un mazmeita sāk runāt par nalistņikiem, biezpienu ar skābo krējumu un zaļumiem vai ar medu, ogām un augļiem.
Pašdarināts biezpiens cepeškrāsnī
Iepriekš mājās gatavotu biezpienu cepeškrāsnī gatavoja reizi nedēļā, un ar to pietika divām vai trim dienām. Protams, nav nekā brīnišķīgāka par cepeškrāsnī uzsildītu biezpienu. Bet pat parastā gāzes vai elektriskā krāsnī tas izrādās mīksts un maigs, ļoti garšīgs.
Arī tu to vari izdarīt. Sākumā tas var šķist pārāk liels apgrūtinājums. Tici man, tas tikai parādās: vienu vai divas reizes satrauksies, trenēsi aci, roku un laika izjūtu, un tad viss ies kā pulkstenis (labi, kā biezpiens). Atcerieties: galvenais ir nepārkarsēt skābo pienu. Bet “nepietiekama uzsildīšana” nenāks par labu šim kaprīzajam un ļoti noderīgajam produktam.
Ja mājās gatavots piens ir tikko slaukts un joprojām ir silts, tas vairākas stundas jāatdzesē. Kad krējums paceļas līdz virsmai, piena burciņu uz dienu vai divām novieto siltā vietā (karstā laikā piens ātrāk skābs), lai piens pietiekami skābtu.
Kā to noteikt? Ieskatieties vērīgāk: starp skābā krējuma kārtu un rūgušpiena kārtu ir parādījusies plāna sūkalu kārtiņa, un, pagriežot burciņu, rūgušpiens pārvietojas lēnāk nekā burciņa jūsu rokā? Tātad, ir pienācis laiks gatavot mājās gatavotu biezpienu cepeškrāsnī.
Kā pagatavot mājās gatavotu biezpienu
Jūs varat noņemt skābo krējumu vai nē. Bet, ja jums garšo biezpiens ar skābo krējumu, tad ielieciet to atsevišķā traukā un uzglabājiet ledusskapī. Ja burkai ir plastmasas vāks, noņemiet to un pārklājiet ar skārda vāku. Ievietojiet sarecējušo pienu aukstā cepeškrāsnī. Ļaujiet tam uzsilt kopā ar pienu. Sākotnējā temperatūra ir 80 °C.
Tagad turiet acis (nevis ausis!) vaļā. Kad caur burkas stiklu uz sarecējušā piena pamanāt gareniskas svītras, kas nedaudz padziļinās receklī, kurš sāk veidoties, un gāzes burbuļi sāk celties uz augšu, samaziniet temperatūru līdz 60 °C. Tiklīdz no sūkalām atdalās biezpiena receklis apmēram pusburkas lielumā apakšā, izslēdziet cepeškrāsni.
Ļauj biezpiena burciņai atdzist izslēgtā cepeškrāsnī, līdz tā ir pietiekami silta, lai to varētu noturēt caur virtuves dvieli. Optimālā temperatūra jogurta karsēšanai burkā ir aptuveni 50 °C. Tieši ar šo metodi jūs iegūstat maigu, diezgan blīvu un sulīgu biezpienu kārtās, nevis sausas drupačas.
Sākumā ir ieteicams sekot līdzi katram biezpiena veidošanās posmam, kamēr tas atrodas cepeškrāsnī. Tādā veidā pakāpeniski attīstīsies sajūta, kas pateiks priekšā, kad ir pienācis laiks samazināt temperatūru, izslēgt cepeškrāsni, izņemt burku un izkāst tās saturu.
Lasi vēl: Kā pagatavot glītus kāpostu tīteņus, kas kūst mutē, bez pareizajiem kāpostiem nekas nesanāks
Virs dziļa katliņa vai bļodas novietojiet caurdurī, kas izklāts ar lielu, plānu lina salveti vai marli, salocītu četrās daļās, un ielejiet tajā vēl silto biezpienu. Kad redzamās sūkalas ir izfiltrējušās, nolejiet tās atsevišķā traukā. Un biezpiens ir jāizspiež, no tā noņemot atlikušās sūkalas. Ja to nedarīsiet, pastāv risks iegūt skābu produktu.
Pašdarināts biezpiens: pasniegšana
Tātad, ietin biezpiena gabaliņu “maisiņā”, kas izgatavots no salvetes, kurā tas pašlaik atrodas caurdurī, pārklāj iegūto saišķi ar tīru šķīvi un uzliec tam svaru – derēs burka ar ūdeni. Un visu šo piramīdu: katliņu/bļodu, caurduri, biezpiena saišķi, šķīvi un svaru ievieto aukstumā. Ledusskapī vai vēsā vietā.
Visērtāk to pagatavot vakarā. Tāpēc presēšanas process ilgs vienas nakts laikā. Guliet mierīgi. Un no rīta, pamostoties, izņemiet no paštaisītās “preses” apakšas vēso, mitro saišķi, ielieciet biezpienu uz šķīvja, ieelpojiet tā gardu krēmīgu smaržu un, protams, izmēģiniet to ar prieku – garšīgi!
No trim litriem piena iegūst 500–700 gramus biezpiena. Jūs teiksiet, ka daudz jezgas, laika, izšķērdēšanas? Nu, tiem, kam ir govs un citi mājlopi, atkritumi nav problēma. Jā, sūkalas nepavisam nav atkritumi. Tas ir labāk piemērots mīklai pelmeņiem, pankūkām un pīrāgiem nekā ūdens. Tas var būt lielisks pamats okroškas pagatavošanai.
Puslitrs sūkalu ir 20–50% no mūsu organisma ikdienas nepieciešamības pēc B vitamīniem, kalcija, magnija, kālija un tikai 100 kilokalorijas. Tas ir labs dzēriens ikvienam, izņemot tos, kam ir laktozes nepanesība. Un tas ir labi sejas ādai. Kas tie par atkritumiem?
Un jūsu mīkstais, sulīgais, maigais, gardais biezpiens labi sader ar banāniem, ogām, žāvētiem augļiem, medu… Ar svaigiem garšaugiem. Mmm! Es vienkārši gribu murrāt aiz baudas… Tad pastāsti, kā izdevās tavs mājās gatavotais biezpiens cepeškrāsnī, labi? Un jūs varat dalīties ar savu recepti.