27.Starptautiskais Baltijas baleta festivāla – baletam veltītas filmas un izstāde, kā arī aizraujošas izrādes

27.Starptautiskais Baltijas baleta festivāls šogad norisināsies no 4. līdz 30.oktobrim Rīgā, Rēzeknē, Preiļos un Ventspilī, piedāvājot baleta simtgadei veltītu izstādi, divus ekskluzīvu filmu seansus, kā arī portugāļu un norvēģu laikmetīgā baleta izrādes.

5.oktobrī plkst.17 Mencendorfa namā tiks atklāta izstāde “Latvijas Nacionālā baleta simtgades lidojums”, kurā būs skatāmas gan fotogrāfu Eiženijas Annas Freimanes, Andra Tones u.c. fotogrāfijās iemūžinātās baleta izrādes, gan Latvijas baleta zvaigžņu Annas Priedes, Janīnas Pankrates, Veltas Vilciņas u.c. fotogrāfijas, kā arī kostīmi no baleta izrādēm “Bolero”, “Gulbju ezers”, “Apburtā princese”, “Korsārs” u.c. Kā norāda SBBF direktore Lita Beiris, “baleta fotogrāfija ir īpaši sarežģīta, jo prasa no fotogrāfa prasmi notvert to mirkli, kad dejotāja poza ir visizteiksmīgākā.”

7.oktobrī plkst.17 tirdzniecības centra “Origo” jaunā korpusa ātrijā (ieeja – no Elizabetes un Satekles ielas stūra) notiks jau tradicionālais festivāla atklāšanas labdarības koncerts. Koncertā piedalīsies virtuozā akordeoniste Inita Āboliņa, Rīgas Horeogrāfijas skolas audzēkņi, Tāļa Sila Baleta akadēmijas audzēkņi, Profesionālās ievirzes deju skolas “Benefice” un Deju skolas “Karuselis” audzēkņi, Deju grupa “Buras”, kā arī Latvijas Nacionālā baleta solisti.

Plkst.20 kinoteātra “Splendid Palace” Velvju zālē norisināsies Baleta kino nakts “Latvijas baleta kods”. Programmā: režisores Agitas Cānes filma “Dzīve baletā – 80.gadu Latvijas baleta zvaigznes” un režisores Laimas Žurginas filma “Dānija – Latvijai” – dokumentāls vēstījums par labdarības koncertu Tivoli koncertzālē Kopenhāgenā ar Latvijas baleta māksliniekiem no visas pasaules.

13.oktobrī plkst.20 Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē un 15.oktobrī plkst.19 Preiļu novada Riebiņu Kultūras namā būs skatāma Jo Stromgrena modernā baleta kompānijas (Norvēģija) izrāde “The Loft”. Tā apspēlē patiesi cilvēciskos aizsardzības un izdzīvošanas mehānismus ar karātavu humoru, kas ļauj cilvēkiem smieties par ļaunuma un kļūdu mezglojumiem un savijumiem.

21.oktobrī plkst.19 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS un 24.oktobrī plkst.19 VEF Kultūras pilī ar izrādi “Romeo un Džuljeta” viesosies modernā baleta kompānija “Quorum Ballet” (Portugāle). Izrādes sižets ieved mūs īstas, kaislīgas mīlestības pasaulē, kuru nekas un neviens nevar iznīcināt. Tāda mīlestība, kas ir akla, tāda mīlestība, kas ir tik spēcīga, ka to nespētu pārvarēt pat nāve.

28.oktobrī Ventspilī, Teātra namā “Jūras vārti” norisināsies koncertprogramma “Vārds Latvijas jaunajiem horeogrāfiem”.

29.oktobrī plkst.20 festivāla noslēgumā kinoteātra “Splendid Palace” Jaunajā zālē plānots kino seanss “Nakts ar balerīnu”. Šajā vakarā varēs noskatīties divas filmas: “Sapnis vasaras naktī” (Midsummer Night’s Dream by Alexander Ekman, music by Mikael Karlsson, @The Royal Swedish Ballet (Zviedrijas Karaliskais balets) un “Swan Lake” (“Gulbju ezers”; Horeogrāfs: Angelin Preljocaj / Angelins Prelžožajs; režisors: Tomijs Paskāls. “Ballet Preljocaj”, Chaillot – Théâtre national de la danse – 2021).

2015.gada aprīlī Zviedrijas Karaliskais balets Stokholmas operā iestudēja “Sapni vasaras naktī”, ko bija radījis brīnišķīgais horeogrāfs Aleksandrs Ekmans. Šajā spēcīgajā un laikmetīgajā izrādē atklājas vasaras saulgriežu enerģija un visi ar to saistītie noslēpumi, kas pazīstami skandināvu tradīcijās.

Savukārt horeogrāfs Angelins Prelžožajs savā “Gulbju ezera” interpretācijā ir saglabājis oriģinālo sižetu: tas ir zināmais stāsts par skaisto sievieti, kura pārvēršas par gulbi, taču Prelžožajs maina kontekstu. “Es ļoti vēlējos, lai skatītāji, īpaši jaunajā paaudze, sajustu piederību šim sižetam. Man nebija nodoma izstāstīt kārtējo romantisko pasaku, kādu ir daudz. Tīrais un trauslais gulbja tēls ir planētas dzīvības simbols. Un, ja cilvēce nepārtrauks vardarbību pret dabu tagad, tad nākamajās paaudzēs izzudīs ne tikai gulbji un ezeri,” uzsver horeogrāfs.

Biļetes uz festivāla pasākumiem var iegādāties “Biļešu Paradīzes” kasēs.

Informācijas par festivālu pieejama Starptautiskā Baltijas baleta festivāla mājaslapā www.ballet-festival.lv, kā arī sociālajā tīklā “Facebook”: facebook.com/Baletfestival.

Festivālu atbalsta: LR Kultūras ministrija, Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, “Latvijas gāze”, “L’officiel” u.c.

Leave a Comment