ReTV: Par trīs reizes lētāku cenas vēlas izsolīt bērnudārzu, kam valsts savulaik piešķīra 170 000

Izsolē nonākusi Vilpulkas pamatskola – bērnudārzs, kuru 2014.gadā par valsts naudu, virs 170 tūkstošiem eiro, nosiltināja, bet jau pēc gada tas savu darbību izbeidza. Šodien ēka tiek izsolīta vien par 49 tūkstošiem.

Turklāt, gan Valmieras novada pašvaldībai, gan vietējiem ir skaidrs, kurš šo īpašumu vēlas pirkt – persona, kura jau divus gadus to nomā. Šī situācija liek domāt par valsts līdzekļu nelietderīgu izlietošanu.

Vilpulka atrodas Igaunijas pierobežā, ap 10 kilometriem no Rūjienas un 55 kilometrus no Valmieras. Pirms reģionālās reformas tā ietilpa Rūjienas novadā, tagad – Valmieras novadā. Pamatskolā-bērnu dārzā 2014.gadā īstenots Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta projekts energoefektivitātes uzlabošanai – ar kopējām izmaksām virs 170 tūkstošiem eiro. Jau nākamajā, 2015.gadā, īstenojot skolu tīkla optimizāciju, Vilpulkas pamatskola-bērnudārzs tika apvienots ar Rūjienas vidusskolu, būtībā – slēgts.

Guntis Gladkins, bijušais Rūjienas novada domes priekšsēdētājs: “Attālumi ir niecīgi starp šiem ciemiem, šīm apdzīvotajām vietām, kur skoliņas bija. Sāka ar to, ko tajā brīdī pašvaldībai bija visgrūtāk pavilkt, un tā bija sākumskola, jo tur ir pedagogi, pedagogu atalgojums, un sekoja nākamais etaps – tie bija pirmsskolas bērni. Jo tad kad vecākie brāļi un māsas dodas uz Rūjienu ar skolēnu autobusu, tad mazais brālis vai māsa arī līdzi, uz bērnudārzu.”

Kāpēc īsti vajadzēja īstenot projektu, kurš tik drīz izrādījās lieks, tā laika pašvaldības vadītājs, tagad – Valmieras novada domes pārstāvis ReTV Ziņām īsti nevar pamatot. Taču, lai skolas siltināšanai saņemtu Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta naudu, bija jāgarantē, ka vēl vismaz piecus gadus iestāde veiks savas funkcijas. Guntis Gladkins skaidro, ka formāli prasība ir izpildīta: bērnudārzā vēl esot notikušas bērnu vasaras nometnes un kultūras sarīkojumi. Tagad ēku kompleksam tiek rīkota izsole – sākuma cena 49 tūkstoši eiro. Un, izrādās, pēdējos divos gados tajā saimnieko nomnieks, kuru ReTV sastop uz vietas. Viņš neslēpj, ka te kaļ nākotnes plānus.

Inārs Zirnis, Vilpulkas bijušās pamatskolas-bērnudārza nomnieks: “Sākumā domāju – pansionātu; es esmu strādājis divos pansionātos, bet sapratu, ka man sociālo darbu tomēr nevajag. Es tomēr par medicīnu vairāk orientējos, tāpēc es tā kā vairāk domāju, ka paliatīvās aprūpes nodaļu varētu uztaisīt.”

Inārs Zirnis ReTV Ziņām atzīst – nomāt kompleksu un vēl ieguldīt tajā nav izdevīgi, tāpēc gatavs pirkt; ar šādu ierosinājumu viņš vērsies pašvaldībā. Valmieras novada dome tāpēc rīko izsoli, lai, tā teikt, izpildītu likuma burtu.

Inārs Zirnis, Vilpulkas bijušās pamatskolas-bērnudārza nomnieks: “Tad būtībā tas, ka tagad notiek izsole, ir pēc jūsu iniciatīvas?

-Jā, jā, pēc manas iniciatīvas, jo es te nevaru ielikt 20 tūkstošus īrētā īpašumā.”

Ka iepriekš ēku labiekārtošanā ieguldīta vairāk nekā divreiz lielāka valsts nauda, pašvaldības pārstāvim nešķiet nekas aplams; tieši otrādi, īpašums esot kļuvis investoriem pievilcīgāks.

Guntis Gladkins, bijušais Rūjienas novada domes priekšsēdētājs: “Kad pašvaldībai pajautā, vai jums ir kāds investīciju objekts, kur kāds uzņēmējs varētu nākt un kaut ko investēt, [bieži atbild] – jā, mums ir tāds, un tad rāda pussagruvušas ēkas. Neviens pat uz to pusi neskatās! Jo labākā stāvoklī ir ēkas, jo vairāk ir gribētāju.

Tikmēr par klimata pārmaiņu finanšu instrumenta līdzekļiem atbildīgā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija nekādus pārkāpumus pašvaldības rīcībā nesaskata – projekts esot īstenots atbilstīgi visām prasībām, tā mērķi sasniegti, bet vēlāk pašvaldības drīkst patstāvīgi lemt par īpašumu nākotni. Tomēr ReTV Ziņu dienests turpinās vētīt – vai šāda rīcība ir pareiza, prasīsim komentārus no citām atbildīgajām iestādēm. Vēl viens fakts – summas, par kādu valsts īstenojusi šo projektu, dažādos dokumentos arī atšķiras. Jāpiebilst, ka pieteikt dalību Vilpulkas bērnudārza izsolē, kas notiks elektroniski, vēl iespējams līdz 2.oktobrim, bet tās noslēgums plānots 12.oktobrī.

Leave a Comment