Trešā daļa cilvēku, kas Latvijā dzīvo ar HIV, ir sajutuši diskriminējošu attieksmi pret sevi un uzklausījuši aizskarošas piezīmes sava HIV statusa dēļ, liecina pirmie HIV Stigmas indeksa pētījuma starprezultāti. Īpaši negatīvi, ka 23% šādu attieksmi un izteikumus ir saņēmuši no savas ģimenes piederīgajiem, puse no tiem – pēdējā gada laikā.
HIV pacientu biedrība AGIHAS šogad Latvijā veic starptautiski atzītu, unikālu pētījumu “HIV Stigmas indekss”. Pētījuma laikā pēc principa “līdzīgs jautā līdzīgam” tiek aptaujātas personas, kuras dzīvo ar HIV, uzdodot jautājumus par viņu pieredzi veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā, darba vietā, attieksmi ģimenē un draugu lokā, kā arī par virkni citu aspektu, kas ataino dzīves kvalitāti, sociālo statusu un iespējamu stigmatizāciju. Pēc vienotas metodoloģijas pētījums ir jau veikts vairāk nekā 90 pasaules valstīs, Latvijā pašlaik ir pieejami starprezultāti.
“Pētījums ir patiesi Latvijai unikāls un būtisks. Runājot par Baltijas valstīm, līdz šim pētījums bija veikts tikai Igaunijā (2012. gadā), pagājušajā gadā tas tika uzsākts Lietuvā, un šī gada beigās beidzot būs pieejami dati par Latviju. Pētāmo jautājumu lokā ir līdz šim valstī nenoskaidroti jautājumi – cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, stigmatizācija no sabiedrības, tostarp veselības aprūpes profesionāļu puses, pašstigmatizācija, kā arī dubultā stigmatizācija (kad, piemēram, cilvēks tiek nosodīts vienlaicīgi gan par to, ka ir HIV inficēts, gan to, ka viņam ir attiecības ar sava dzimuma partneri). Šādi dati palīdzēs mērķtiecīgāk veidot sabiedrības informēšanas un izglītošanas pasākumus nākotnē, kā arī veikt atbilstošus veselības aprūpes pakalpojumu un sabiedrības veselības pasākumu uzlabojumus,” stāsta Anda Ķīvīte, HIV Stigmas indeksa vadošā pētniece Latvijā, RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docente.
Raksta turpinājumu lasiet nākamajā lapā!