“BTA kā sociāli atbildīgs uzņēmums saviem klientiem, kuri ierīkojuši dūmu detektorus, piemēro atlaides apdrošināšanas prēmijai, apzinoties, ka tas samazina ugunsgrēka risku un tā apjomu. Tiek piešķirta 5% atlaide, ja ir ierīkots dūmu detektors un 10% atlaide – ja ierīkots dūmu detektors, kas pievienots komersanta apsardzes vai ugunsdrošības sistēmai,” uzsver K. Liepiņš.
No nākamā gada 1.janvāra gan privātmājās, gan dzīvokļos būs jābūt uzstādītiem autonomiem ugunsgrēka detektoriem, kas reaģē uz dūmiem, bet privātmājas papildus jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātu.
Saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumu prasībām dzīvokļos jāuzstāda vismaz viens dūmu detektors, bet privātmājā tas jāuzstāda katrā ēkas stāvā. Detektors izvietojams pie griestiem telpās, kurās pārsvarā guļ vai uzturas mājokļa iemītnieki. Autonomie ugunsgrēka detektori darbojas uz baterijām, tādēļ būs nepieciešams laikus nomainīt bateriju, par ko atgādinās arī pats detektors, raidot īsus skaņas signālus, kā arī ik pa laikam ar kontroles pogu pārbaudīt detektora darbspēju.
Administratīvo pārkāpumu kodeksā par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu paredzēts naudas sods: fiziskajām personām – no 30 līdz 280 eiro, juridiskajām personām – no 280 līdz 1400 eiro.
VUGD uzsver, ka jauno noteikumu mērķis nav sodīt īpašniekus, bet gan samazināt ugunsgrēku postošo ietekmi. Obligāta dūmu detektoru uzstādīšana jau izrādījusies veiksmīga prakse ārvalstīs, kur, pateicoties tiem, ugunsgrēkos bojā gājušo skaits samazinājies pat par 75%.
Ugunsgrēka autonomais detektors ir neliela ierīce, kas spēj patstāvīgi konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to ar spalgu, 80 dB skaņas signālu aptuveni pusstundu nepārtraukti brīdina mājokļa iemītniekus.
Autonomais ugunsgrēka detektors darbojas no autonoma strāvas avota. Visbiežāk tā ir 9V “kronas” tipa baterija, kuru ievieto detektora korpusā. Saprotams, ka ugunsdzēsības aparātu šī ierīce neaizvieto. Tās uzdevums nav dzēst, bet gan brīdināt par izcēlušos ugunsnelaimi. Par tālāko rīcību, atkarībā no situācijas, ir jāizlemj mājokļa iemītniekiem pašiem – apslāpēt liesmas pašu spēkiem vai nekavējoties pamest ugunsnelaimes skarto mājokli un saukt palīgā ugunsdzēsējus glābējus. Gadījumos, kad mājoklī neviena nebūs, paliek cerība, ka ugunsgrēka autonomā detektora spalgo signālu izdzirdēs kaimiņi un izsauks ugunsdzēsējus glābējus. Jāatceras, ka ugunsgrēka autonomie detektori ir paredzēti lietošanai telpās. Uzstādīti ārā, tie gaidīto efektu nedos.
Tevi noteikti interesēs
- Volodina pastāstīja, kuras zvaigžņu zīmes atradīs mīlestību 2025. gadāby Sandra Kovaļenko
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons