Igaunijā pokers palīdz attīstīt tūrismu; Latvijai traucē likumdošanas barjeras

Igaunijā ar 2024. gadu turpinās pieaugt nodokļu likmes azartspēlēm, tomēr ar iedzīvotāju ienākumu nodokli licencētās zemes tipa azartspēlēs gūtie laimesti joprojām netiek aplikti un vide valstī saglabājas šim uzņēmējdarbības veidam stabila. Tas piesaista ārvalstu spēļu rīkotājus, kā arī nodrošina stabilus ieņēmumus valsts budžetā.

Saskaņā ar grozījumiem pašreizējā nodokļa likme 5% apmērā tiešsaistes derībām un loterijām 2024. gadā pieaugs līdz 6%, bet 2026. gadā – līdz 7%. Nodokļa likme loterijām un komerciālajām izlozēm 2024. gadā palielināsies no 18 % līdz 22 %, nodokļa likme azartspēļu galdiem – no 1278,23 euro līdz 1406 euro, bet nodokļa likme spēļu automātiem tiks noapaļota no 31,95 euro līdz 32 euro.

Saskaņā ar likuma grozījumu paskaidrojumā teikto likmju palielināšanai ir paredzēts minimāls efekts uz tirgus dalībniekiem, un tas neradīs nepieciešamību pēc fundamentālas azartspēļu nozares pārstrukturēšanas.
Igaunijā – prestižākais pokera festivāls reģionā

Septembra beigās Igaunijā notika pasaules vecākā pokera festivāla World Series of Poker (WSOP) posma atklāšanas turnīrs – 11 dienu laikā Tallinā notika 12 WSOP Circuit turnīri, no kuriem četros uzvarēja igauņi, kas ieguva ne tikai naudas balvas, bet arī tiesības nākamvasar piedalīties Masters turnīrā Lasvegasā, vēsta “Postimees”.
WSOP Circuit pokera festivāls, kas šogad pirmo reizi sērijas vēsturē notika Ziemeļeiropā, Tallinā pulcēja vairāk nekā tūkstoti labāko pokera spēlētāju no 44 valstīm.

“Šis neapšaubāmi ir prestižākais pokera festivāls, kāds jebkad ir noticis mūsu reģionā. Festivālam ir arī liela fanu kopiena no visas pasaules, kas pusotru nedēļu ilgušajam turnīram sekoja līdzi, izmantojot blogus un tiešraides,” sacīja Līna Līva, mārketinga direktore “OlyBet Group”, kas WSOP Circuit turnīru atveda uz Igauniju. Tallinā notiekošās sacensības tādējādi iepazīstināja ar Igaunijas sniegtajām iespējām pokera fanus un potenciālos valsts viesus visā pasaulē.

Latvija – vēl pievilcīgāka, bet neizdevīgākā situācijā

Latvija šādiem turnīriem varētu būt vēl pievilcīgāka, bet šobrīd atrodas ekonomiski neizdevīgākā situācijā nekā Igaunija, kur IIN par laimestiem netiek uzlikts. Zemākas ir arī valsts noteiktās nodokļu likmes azartspēļu rīkotājiem.

Igaunijas pokera panākumi ir spilgts piemērs, ko varētu iegūt Latvija, mainot nodokļu likumdošanu. Ja likumdevējs pieņems lēmumu atcelt IIN laimestiem, kas gūti starptautiskos pokera turnīros Latvijā, varētu noderēt Igaunijas pieredze, jo kaimiņvalstī ir gan skaidrs regulējums, gan optimāli nodokļi, kas atkarīgi no spēlētāju iemaksu apjoma turnīra fondā.

“Atceļot IIN azartspēļu laimestiem zemes tipa azartspēlēm (rulete, kārtis, spēļu automāti) un palielinot azartspēļu nodokli par 10%, iekasētā summa jau kompensētu ienākumus pašreizējā situācijā, kad ir spēkā iedzīvotāju ienākumu nodoklis un papildus tiktu veicināta šādu turnīru organizēšana Latvijā, kas nestu būtisku ekonomisku labumu tūrisma nozarei un valsts nodokļu ieņēmumiem” pārliecināts ir “Olympic Casino Latvia” valdes priekšsēdētājs Juris Celmārs.

Šāds solis nozīmētu būtisku administratīvā sloga samazinājumu Valsts Ieņēmumu dienestam, un Latvijas nodokļu sistēma kļūtu starptautiski konkurētspējīgāka; palielinātos iespējas rīkot starptautiskus pokera turnīrus un veicināt tūrismu, kā arī iekšēji mazinātos IIN nemaksāšanas riski. Tādēļ kā risinājums, no kura iegūtu gan nozare, gan valsts būtu arī IIN atcelšana pokera laimestiem starptautiskos turnīros, kas tiek rīkoti Latvijā.

Leave a Comment