Esma atcerējās, kā viņai 2022. gada beigās, pašā Vecgada vakarā, pēkšņi sākās “milzīgas galvassāpes”.
Esma pastāstīja MailOnline: “Tas bija tik intensīvas, ka manā galvā šķita esam durstošas sāpes, un tās izstarojās pa manu kaklu.”
Tomēr Esma, kura nākamajā dienā devās pie ārsta, bija pilnībā aizmirsusi par brīdinājuma pazīmēm, kas viņu mocīja vairākas dienas pirms viņa sabrukšanas — spēcīgas sāpes kaklā un plecos.
Lai gan parasti tas ir kaut kas nekaitīgs, sāpes kaklā var liecināt par plīsumu vienā no smadzenes apgādājošajām artērijām.
Saskaņā ar rakstu, kas publicēts BMJ, tas var izraisīt arī sāpes plecos un atdarināt migrēnu.
Medicīnā tas pazīstams kā kakla artēriju sadalīšana, un tas ir viens no lielākajiem insultu cēloņiem vecumā līdz 50 gadiem.
Miega vai mugurkaula artēriju gļotādas plīsums – tie kas apgādā smadzenes – izraisa asiņu noplūdi starp artērijas sienas slāņiem.
Tas veido trombu, skaidro Hārvardas Medicīnas skola.
“Līdz ar to trombs var pilnībā bloķēt asins plūsmu caur artēriju vai atrauties un iestigt smadzeņu artērijā,” teikts tās veselības ieteikumu lapā. Ja tā notiek, rezultāts ir insults.
Citas – tikpat izplatītas – brīdinājuma pazīmes, kas liecina par draudošo insultu, bieži vien netiek pamanītas. Tie ietver pēkšņu nejutīgumu vienā ķermeņa pusē, pēkšņu apgrūtinātu rīšanu.
Artērijas sadalīšanu parasti izraisa liela trieciena traumas, piemēram, automašīnas avārijas. Taču ārkārtīgi retos gadījumos to var izraisīt arī šķaudīšana, klepus un vemšana.
Esma tomēr nenojauta, kas viņai kaitēja.
Ārsti gandrīz divas dienas nesaprata, ka viņai ir insults, jo viņai nebija acīmredzamu simptomu. Mediķi paši bija neizpratnē, jo viņas koordinācija un runa nebija ietekmēta.
Pat insultu komanda bija pārsteigta, kad atgriezās pārbaužu rezultāti, atklājot, ka viņai ir insults, norāda Esma.
Viņai pēc insulta nebija nopietnas ilgstošas blakusparādības — netika ietekmēta viņas redze, koordinācija un runa.
Esma tikai nesen atbrīvojās no asins šķidrinātājiem, kas viņai tika nozīmēti pēc diagnozes, taču viņai joprojām ir bail, ka tas varētu atkārtoties.
“Es vairs īsti nevaru darīt to, ko darīju agrāk, vairs nevaru iziet ārā un dzert ar draugiem, es nevaru ēst neveselīgi, un man vienkārši bija jāveic dažas izmaiņas,” viņa sacīja.
Lai gan viņa iepriekš ēda veselīgi, apmeklēja sporta zāli un dzēra tikai laiku pa laikam, tagad viņa ir nolēmusi ķerties pie visa pavisam nopietni un pilnībā pārskatīt savu uzturu.
‘Es ēdu daudz veselīgāk un nedzeru vispār, jo pat nevēlos riskēt ar reiboni, un tas man ir radījis zināmu trauksmi, jo tagad man ir bail kaut ko darīt,” viņa teica.