Aicina donorus atsaukties – īpaši trūkst 0, A un B rēzus negatīvās asinsgrupas asinis

Valsts asinsdonoru centrs (VADC) aicina iedzīvotājus papildināt asins krājumu. Tiek gaidīti visu asinsgrupu donori, tomēr īpaši svarīgi papildināt ir A rēzus negatīvās un 0 rēzus negatīvās un pozitīvās asinsgrupas krājumu.

To iespējams izdarīt septiņās pastāvīgajās ziedošanas vietās Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Jelgavā, Rēzeknē, Daugavpilī un Valmierā, kā arī asinsdonoru centra izbraukumos – sīkāka informācija donors.lv.

“Asins ziedošana prasa dažas minūtes laika, taču trīs pacientiem ziedotie 450 ml var izrādīties izšķiroši dzīvības glābšanā. Neapšaubāmi būtiskākais ieguvums katram, ziedojot asinis, ir sajūta par to, ka paveikts ļoti vērtīgs ieguldījums cita cilvēka veselībā un, iespējams, pat dzīvības glābšanā. Taču bez šī emocionālā aspekta ieguvumi ir arī paša asins donora fiziskajai veselībai. Pēc asins ziedošanas organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma un atjaunots asins sastāvs. Veselam cilvēkam asins ziedošana nav kaitīga, gluži pretēji – donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Tāpat būtisks ieguvums ir iespēja pārliecināties par savu veselības stāvokli – katru reizi pirms asins nodošanas ārsts novērtē donora veselības stāvokli. Tiek pārbaudīts pulss, asinsspiedienu un hemoglobīna līmenis. Katra donora asinis arī tiek pārbaudītas uz B, C hepatīta, HIV un sifilisa saslimšanām,” skaidro “Valsts asinsdonoru centra” pārstāve Ginta Bormane.

“Asins ziedošana ir vērtīgs darbs, ko ikviens var paveikt, lai izglābtu kāda cita cilvēka dzīvību. Turklāt arī “Pasaules Veselības organizācijas” dati liecina, ka cilvēki, kuri regulāri ziedo asinis, var dzīvot līdz pat pieciem gadiem ilgāk. Vienlaikus cilvēkiem, kuriem apsver iespēju ziedot asinis, ir iespēja to paveikt pārdomāti – sagatavoties pirms asins ziedošanas un arī parūpēties par savu veselību pēc tās. Tādēļ “Euroaptieka” aktīvi iesaistās donoru kustības popularizēšanā un šonedēļ daudzi mūsu darbinieki kopīgi ziedoja asinis,” saka “Euroaptieka” farmaceita Zane Melberga.

Kas var kļūt par donoru?

Asinis var nodot cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuri sver ne mazāk par 50 kilogramiem. Taču ir arī citi faktori, kuru dēļ donoram var atteikt asins ziedošanu. Daži no tiem ir:

• slikta pašsajūta, nav bijusi kārtīga ēdienreize vai pilnvērtīgs miegs;

• iepriekšējā dienā ir lietots alkohols;

• pēdējā laikā ir bijušas kādas saslimšanas, piemēram, saaukstēšanās;

• vai asins ziedošanas dienā uzņemts pietiekami daudz šķidruma, kas ir 2 litri dienā;

• tiek lietoti specifiski medikamenti;

• zems hemoglobīna līmenis, ko pārbauda pirms asins nodošanas;

• nav ievērots noilgums starp iepriekšējo un nākamo asins ziedošanas reizi.

Sievietes asinis drīkst ziedot ne biežāk kā četras reizes 12 mēnešu laikā, savukārt vīrieši – ne vairāk kā sešas reizes gadā.

Savukārt Covid-19 pārslimošana nav šķērslis, lai kļūtu par donoru. Personas, kas izslimojušas Covid-19, drīkst nodot asinis 14 dienas pēc pilnīgas izveseļošanās, ko apstiprinājis ģimenes ārsts, piemēram, noslēdzot slimības lapu. Tāpat arī asinis var ziedot tie, kuri ir vakcinēti pret Covid-19. Pēc vakcinācijas jānogaida 7 dienas, lai varētu ziedot asinis.

Kā sagatavoties?

“Lai ziedotu asinis, svarīgs ne tikai pozitīvs noskaņojums, bet arī labs veselības stāvoklis un pašsajūta. Ņemot vērā, ka nepietiekams hemoglobīna līmenis asinīs ir viens no populārākajiem iemesliem, kāpēc ziedotājiem tiek atteikta asins ziedošana, pirms asins ziedošanas jāpievērš uzmanību dzelzs uzņemšanai. Dzelzs ir nepieciešams, jo tas veicina normālu sarkano asinsķermenīšu un hemoglobīna veidošanos. To ikdienā var uzņemt ar uzturu – liellopa vai jēra gaļu, dzīvnieku aknām, bietēm, brokoļiem vai žāvētiem augļiem. Tāpat vērtīga ir arī nātru tēja, kas palielina hemoglobīna un eritrocītu daudzumu asinīs,” skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga.

Svarīgi, ka diennakti pirms asins ziedošanas ir bijusi laba atpūta, pilnvērtīgs miegs, nav lietots alkohols, nav bijusi fiziska pārpūle, kā arī ir dzerts pietiekami daudz šķidruma, kas pieaugušajiem ir vidēji 2 litri dienā. Tāpat svarīgs pilnvērtīgs uzturs – ieteicams ēst tādus spēcinošus produktus kā saknes, augļi, biezpiens, liess siers, biezputras, maize, liesa gaļa un zivis, kā arī medus.

Varētu šķist, ka līdz ar vasaras beigām arī nejauko kukaiņu, tai skaitā ērču, aktivitāte mazinās, taču tā patiesībā nav. Ja potenciālajam donoram ir bijis ērces kodums pēdējā mēneša laikā, asinis ziedot nebūs iespējams.

Parūpējies par sevi

Vismaz diennakti pēc asins ziedošanas nevajadzētu strādāt smagu fizisku darbu, trenēties, skriet, nest smagus priekšmetus – svarīga pilnvērtīga atpūta. Tāpat nav ieteicams sauļoties un peldēties. Lai pēc asins nodošanas būtu laba pašsajūta, jāuzņem pietiekams daudzums šķidruma. Savukārt, lai asinis atjaunotos, uzturā ieteicams lietot B grupas vitamīnus, jo sevišķi B6 un B12, jo tie veicina normālu sarkano asinsķermenīšu veidošanos. Piena produkti, putnu gaļa, zivis, olas, kā arī dzīvnieku sarkanā gaļa, piemēram, liellopa aknas ir jo sevišķi piesātināti ar šiem vitamīniem. Farmaceite arī iesaka ēst hematogēnu. Tā sastāvā ir dzelzs, kas ir organismam nepieciešams pēc asins nodošanas, kā arī tam ir organiska izcelsme, kas palīdz vērtīgajiem vitamīniem un minerālvielām ātrāk uzsūkties organismā.

2021.gada veiktajā “NielsenIQ” pētījumā “Euroaptieka” atkārtoti atzīta par populārāko aptieku tīklu Latvijā, iedzīvotājiem nodrošinot zemākās cenas. Vērtējot aptieku tīklu lojalitātes programmas, iedzīvotāji “Euroaptieka” lojalitātes programmu “Medus karte” atzina par pievilcīgāko starp visiem aptieku tīkliem.

Par “Euroaptieka”

Aptieku tīkls “Euroaptieka” ir zāļu mazumtirdzniecības uzņēmums. Latvijā darbojas 56 “Euroaptieka” aptiekas 18 apdzīvotās vietās visā valstī. “Euroaptieka” zīmols pieder uzņēmumam “Euroapotheca”, kam kopumā ir vairāk nekā 500 aptieku Latvijā, Lietuvā, Igaunijā un Zviedrijā. “Euroaptieka” Latvijā darbojas kopš 2001.gada.

loading...

Leave a Comment