Ventspilī koncertēs Stīans Vesterhuss

2.oktobrī Ventspilī, koncertzālē “Latvija”, laikmetīgās autormūzikas cikla “Ma” ietvaros notiks norvēģu ģitārista un mūzikas autora Stīana Vesterhusa (Stian Westerhus) vienīgais koncerts Latvijā.

Nebūs pārspīlēts Stīanu Vesterhusu dēvēt par vienu no ievērojamākajām un aktīvākajām parādībām, iespējams, stihijām ne tikai norvēģu, bet ziemeļvalstu ģitārmūzikā, tostarp džezā vispār. Par to liecina ne tikai saziņa ar viņu, te esot vienā pasaules malā, bet dienu vēlāk jau citā, bet arī garumgarais kolektīvu un projektu saraksts, kuru aktīvs dalībnieks ir Stīans Vesterhuss.

Daudzi klausītāji Latvijā viņu zina un atceras kā mūziķi kolektīvos “Jaga Jazzist”, “Supersilent” un “Motorpsycho”, kā arī trompetista Nila Petera Molvēra (Nils Petter Molvær) ilggadēju sadarbības partneri. Šobrīd Stīans koncertē arī norvēģu kulta grupas “Ulver” sastāvā.

Pateicoties spējai kā nevienam citam valdīt pār sešām stīgām, mediatoriem, efektiem, skaņas pastiprinātājiem un Midlseksas universitātē Londonā un Tronheimas Mūzikas konservatorijā iegūtajām zināšanām, S. Vesterhusam ik pa laikam darbus pasūtina arī Tronheimas džeza orķestris, “Britten Sinfonia” un citi. Lai arī nekad to nozīmi nepārvērtējis, pats mūziķis ir vairāku nozīmīgu profesionāļu piešķirtu apbalvojumu saņēmējs. Piemēram, “BBC Jazz Innovation Award” 2008.gadā, vairākkārtējs “norvēģu Grammy” jeb “Spellmannprisen” nominants un ieguvējs.

Pirms diviem gadiem izdevniecības “House of Mythology” paspārnē klajā nāca pēdējais no Stīana Vesterhusa solo albumiem “Redundance”. Salīdzinot ar iepriekšējo albumu “Amputation”, kādam tas varētu šķist kā klusums pēc vētras. Bet noteikti ne tāpēc, ka tajā trūktu dzīvīguma un atkailinātības. Gluži pretēji – Stīana balss ierakstā skan tik klātesoši, ievainojami un pirmatnēji kā nekad, un instrumentācijas dziesmām kalpo, nevis ņem virsroku pār tām.

“Tā ir mūzika, ko atkal un atkal esmu sviedis zemē. Iespējams, to esmu darījis apzināti. Tā ir mūzika sasistā spogulī, kur redzams laiks, kad tā tika radīta,” par savām kompozīcijām, ko mūziķis rada un izpilda vienatnē, savulaik izteicies pats Stīans Vesterhuss. Un par dziļi personīgiem pārdzīvojumiem autors nekautrējas runāt arī dziesmu tekstos. “Noriju savu lepnumu, lai mēs izdzīvotu, taču nekad, nekad vairs.”

Stīanam Vesterhusam piemīt Nika Keiva (Nick Cave), Skota Vokera (Scott Walker) un Deivida Bovija (David Bowie) pāri citiem paceļošā savu māksliniecisko robežu pārvilkšana caur pašattīrīsanos savā mūzikā, vizionārā nelokāmība un gluži vai zem klausītāja ādas lienošais skaņraža talants. Tā uzskata kāds mūzikas apskatnieks, piebilstot, ka nav pārspīlēti iekļaut Vesterhusu tik eksaltētā kompānijā. Un grūti viņam nepiekrist.

Biļetes uz Stīana Vesterhusa koncertu 2.oktobrī koncertzāles “Latvija” Mazajā zālē Ventspilī nopērkamas “Biļešu Paradīzes” tirdzniecības tīklā. Pirmās 30 biļetes pieejamas par īpašu cenu – 12.00 EUR.

“Ma” ir laikmetīgās autormūzikas cikls, kura ietvaros Ventspilī viesojas dažādu žanru ārvalstu un latviešu mūziķi un komponisti. Līdz šim koncertus snieguši čehu vijolniece Iva Bitova (Iva Bittová), austrāliešu perkusionists Džims Vaits (Jim White), grieķu lautas meistars Jorgoss Ksiluris (George Xylouris) jeb duets “Xylouris White”, pianists un komponists Lūks Hovards (Luke Howard) no Austrālijas, pianists Niks Berčs (Nik Baertsch), čelliste Klarisa Džensena (Clarice Jensen) un pūšaminstrumentāliste Lia Bertuči (Lea Bertucci) no ASV, Daniels Brands (Daniel Brandt) ar apvienību “Eternal Something” no Vācijas, čellists un skaņu mākslinieks Olivers Koutss (Oliver Coates), kontrabasa un pūšaminstrumentu duets “Vega Trails” no Lielbritānijas, perkusionists un skaņu mākslinieks, ņujorkietis Ilajs Kešlers (Eli Keszler), vācu čelliste Anne Millere (Anne Müller), somu skaņradis Tatu Renke (Tatu Rönkkö), kā arī režisors un komponists Vladislavs Nastavševs.

 

 

Arī interesanti: Rotko centra pagalmā atklās Venēcijas biennālei virzītu mākslas projektu

Leave a Comment