Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstādes “Skaņurīki. Eksperimentālā laboratorija.” ietvaros 29.septembrī plkst.17.00 norisināsies Valda Muktupāvela priekšlasījums par latviešu tautas instrumentiem.
Izstāžu zālē “Rīgas mākslas telpa” 29.septembrī plkst.17.00 norisināsies Valda Muktupāvela priekšlasījums par latviešu tautas instrumentiem. Priekšlasījumā izstādē “Skaņurīki”, Valdis Muktupāvels dalīsies ar stāstiem un attēliem par dažādajiem latviešu tautas instrumentiem, to vizuālajām kvalitātēm un skaniskajām īpašībām.
Valdis Muktupāvels ir etnomuzikologs, komponists un mūziķis, mākslas zinātņu doktors, Latvijas Universitātes profesors un Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis. Viens no galvenajiem folkloras kustības virzītājiem Latvijā, ir veicinājis tradicionālās mūzikas izpēti. Vairāku grāmatu un daudzu zinātnisko rakstu autors.
Viņa veiktie pētījumi par tradicionālajiem instrumentiem, kas apkopoti grāmatā “Tautas mūzikas instrumenti Latvijā” kalpojuši par galveno iedvesmas avotu māksliniekiem Modrim Svilānam un Kristianam Brektem, kā arī kuratorei Augustei Petrei, veidojot izstādi “Skaņurīki”. Izstādē tiek apstiprināta viena no grāmatā paustajām tēzēm – tradicionālo instrumentu nozīme mūsdienās nav mazinājusies, bet gan vairojusies un tie aizvien var sabiedrībai atklāt jaunus muzikālās izteiksmes apvāršņus, kā arī iedvesmot interpretācijām.
Eksperimentālā laboratorija “Skaņurīki” ir vizuālās mākslas un skaņas projekts, kas veltīts tautas instrumentiem, to rašanās vēsturei un ietekmēm, kā arī to laikmetīgai jaunradīšanai. Laboratorijas iniciatori ir mākslinieku tandēms Kristians Brekte un Modris Svilāns, sadarbībā ar kuratori Augusti Petri, savukārt projekta pamatā ir tradicionālās mūzikas eksperta, etnomuzikologa Valda Muktupāvela veiktie pētījumi par latviešu skaņurīkiem. Tautas instrumenti ir plaša un nozīmīga tradicionālās kultūras un cilvēku dzīves daļa, tās ietekme jūtama saistībā ar dažādiem rituāliem un tradīcijām, taču būtiski, ka visbiežāk zināšanas par instrumentu vizuālajām un skaņas īpašībām nodotas mutvārdu veidā – pēc atmiņas, nevis konkrētas instrukcijas.
Eksperimentālās laboratorijas “Skaņurīki” programma:
29.septembrī plkst.17.00 ar priekšlasījumu par latviešu tautas instrumentiem uzstāsies etnomuzikologs Valdis Muktupāvels.
13.oktobrī plkst.19.00 norisināsies saruna ar komponistu un instrumentu kolekcionāru Kārli Auzānu.
Laboratorijas noslēgumā 15.oktobrī plkst.21.00 notiks +K+M+B performance.
Ieejas maksa Eksperimentālajās laboratorijās – izstādes ieejas biļete.
Kristiana Brektes un Modra Svilāna izstāde “Skaņurīki. Eksperimentālā laboratorija.” apmeklētājiem pieejama līdz 16.oktobrim.
Organizē Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības izstāžu zāle “Rīgas mākslas telpa” to atbalsta Rīgas dome, Valsts Kultūrkapitāla fonds, Nartiss.lv un Kokmuiža. Īpašs paldies Krišam Karnītim un Kārlim Auzānam.